Ana Sayfa Haber Google Android İsimleri

Google Android İsimleri

Milyarlarca akıllı telefonda bulunan Android işletim sistemlerinin yenisi piyasaya sürdü. Bu piyasaya sürülen android 4.4 sisteminin ismi ise Nestle çikolata firmasının, kit kat isminde ki, ağız sulandıran gofretidir.

Bu haberden sonra dikkatimizi çekti android işletim sistemlerinin hepsinin ismi acayiplik içeriyor. Acayip dememizin sebebi, elektronik dünyaya ilk defa gıda isimlerini alan yazılımlar sunulmasıdır. Mesela çok kullanılan android jeal bean yazılımının anlamı, jöleli fasulyedir. Şimdi ne alaka, birisi telefonlarımız için kullanılan işletim sistemi diğeri ise, tarlada yetişen fasulye… Üstelik jöleli. Akıllı telefon piyasasının lideri Google’nin android işletim sistemlerine bu ismi kullanmasının sebebi hikmeti nedir? Bilen varsa bizleri de haberdar etsin. Daha çekici kılmak, farkındalık yaratmak veya eğlenceli hale getirmek. Olsa olsa bu üçüncüsü olur çünkü piyasanın zaten büyük bir kısmına hakim google, çekici kılmak için veya farkındalık için acayip isimlere gerek yok. Hem acayip isimler kullanılarak, yazılım piyasasına hakim de olunmaz. Olsa olsa google ağız sulandırmaya çalışıyor. 2009 senesinden bil itibar isimlerine baktığımız da, android işletim sistemlerinin hepsi de, aynı manayı yani gıda maddelerini almış… mesela Cupcake andraid yazılımın anlamı çörek. Bir başka örnek verecek olursak, Gingerbread’ın anlamı zencefilli çörektir. Ice Cream Sandwich android yazılımının anlamı ise, dondurmalı sandviç demek. İnsanın ağzını sulandıran isimler değil mi sizce de?

130904_kitkatt.hlarge

Nestle firması Google Andraid için bir ilk oldu. Çünkü daha önce Google, marka isimlerini daha önce kullanmadığını görüyoruz. Hepsi özgün isimler yani. Kit kat ismi ise Nestle firmasının ürünü olmasıyla Google için ilk oluyor. Nestle 50 mlyon adette google için kit kat çikolata üretecek. Son android işletim sistemi 1 milyarın üzerinde telefonda kullanımda bulunuyor. Google’de bu sayıya ulaşmadan Android sistemin isminin açıklanmayacağını söylemişti. Şimdi sır perdesi ortadan kalktı. İsmin çikolata firmasından alındığını gördük. Bakalım Google daha ne gibi farklılıklara imza atacaktır. İnovasyon alanında kaliteli yenilikleri ile dikkat çekmeye devam edecek gibi. Bu android 4.4 işletim sistemin logosu da, kit kat şekline getirilmiş, önceki android simgesidir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting