Intel’in yeni nesil işlemcilerinin ilk oyun performansları ortaya çıktı

raptor lake arc 770 leak

Intel ‘in eylül veya ekim aylarında piyasaya sunmayı planladığı 13. nesil işlemcilerin nihai sürüme yakın yeterlilik örneğinden ilk testler internette  ExtremePlayer isimli bir kullanıcı tarafından ortaya çıkarıldı.

Intel, yeni işlemcilerinde AMD’nin 5800X3D işlemcisinde uyguladığı 3D V-Cache teknolojisine benzer şekilde özellikle L2 ve L3 ön belleklerinde hatırı sayılır bir artışa gitmeye hazırlanıyor. Böylelikle oyunlarda önemli kazanımlar elde etmek istiyor.

1

3

 

2

 

4

 

Testler hem DDR4 hem de DDR 5 ramler ile yapıldı. Sızan ilk sonuçlara göre FHD çözünürlüklerde ortalama %7 ile %12 değer artışı var. Dikkat çekici bir diğer nokta ise minimum FPS değerlerindeki %11 ile % 14 arasındaki ciddi artışlar. Minimum FPS değerlerinin artması akıcı bir oyun deneyimi anlamına geliyor.

Öte yandan Intel, 13. nesil işlemcilerde aslında mimari olarak çok büyük bir değişiklik sunmuyor. Ancak işlemci saat hızlarının 13900K gibi tepe modellerde 5.8 Ghz hatta overclock ile 6Ghz değerlerine ulaşması bekleniyor. Elbette ön bellek seviyelerindeki iyileştirme de yine oyun performanslarının artışında etkili bir rol oynuyor.

Bu sonbaharda hem AMD hem de Intel yeni işlemcilerini pazara sunacaklar ve özellikle oyun performanslarında kıyasıya bir mücadeleye girecekler.

Poco C40 inceleme: Türkiye’de üretildi!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir