Meteor Lake: Intel yapay zeka çipleri kullanmaya hazırlanıyor.

meteor lake

Intel, bu yıl sonunda satışa çıkacak olan 13. nesil Raptor Lake kod adlı işlemcileri için hazırlıklarını sürdürürken 2023 yılında 14. nesil Meteor Lake kod adına sahip yepyeni bir mimariye sahip olacak işlemci tasarımları için de çalışmalarına devam ediyor.

Intel’in düzenli olarak yolladığı Linux sürücülerinde ortaya çıkan verilere göre Intel 14. nesil işlemcilerine “Versatile Processing Unit” (Çok Yönlü İşlem Birimi) ekleyecek. Intel’in buradaki amacı derin öğrenme algoritmalarını kullanan yapay zeka odaklı uygulamalara işlemci seviyesinde destek verip uygulamalarda performans artışı sağlamak.

Intel Meteor Lake VPU

meteor lake

Meteor Lake gerçek anlamda yeni nesil bir mimariye sahip olacak ve AMD’nin şu anda Ryzen işlemcilerinde kullandığı Chiplet tasarımına benzer bir yapıyı Intel ilk kez kullanacak. Sektördeki yaygın kanıya göre Meteor Lake mimarisi, zamanında AMD’den Intel‘e geçen ZEN mimarisinin başındaki efsane mühendis Jim KELLER’ın Intel’den ayrılmadan önceki üzerinde çalıştığı yepyeni işlemci mimarisi olduğu söyleniyor.

Ayrıca 2023 yılında AMD de Intel’e benzer şekilde çok ciddi radikal değişikliklerle gelecek ZEN 5 mimarisini kullanıcılarla buluşturacak.

Huawei Nova Y70 video inceleme


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir