İlluminati dolandırıcılığına dikkat

İlluminati

200 bin dolar maaş ve yeni bir ev. Siber suçlular, e-posta aracılığıyla İlluminati tarikatının adını kullanarak internet kullanıcılarını dolandırdığı ortaya çıktı.

 Ana akım kültürde sayısız komplo teorisinden biri olarak ünlenen İlluminati, günümüzde en çok ilgi duyulan konulardan biri haline geldi. Durumu fırsata çeviren siber suçlular, İlluminati’ye ‘’üye’’ toplama adı altında dünya genelindeki birçok internet kullanıcısına spam e-postalar göndermeye başladı.

Kendilerini “Büyük Üstatlar’ ve ‘’İlluminati Kabalaları’’ gibi birçok takma isimle tanıtan suçlular, çeşitli manipülasyon teknikleriyle kullanıcıların kişisel bilgilerini ve banka hesaplarını tehdit ediyor.

Yeni Hyundai KONA

İlluminati

200 Bin Dolar Maaş ve Yeni Ev Teklif Ediliyor

Zenginlik ve lüks yaşam tarzı karşılığında dünyayı kontrol eden organizasyonlarına katılmaya davet eden çete üyeleri, işe alım amacıyla çoğunlukla Gmail ve AOL üzerinden spam e-postalar gönderiyor.

Dolandırıcıların sadece iki hafta içinde kullanıcıları ikna etmek amacıyla WhatsApp işletme hesapları oluşturarak uluslararası telefon numaraları kullanıyorlar.

Facebook ve Twitter’dan alıntı sözlerle bağ kurmaya çalışan dolandırıcılar, işe alım karşılığında aylık 200.000 dolar ve üzeri maaş, yeni bir ev, üst düzey ünlülerle randevular, sihirli bir tılsım ve sadece davetle girilebilen elit bir kulübe giriş imkanı sunarak kullanıcıları kandırmaya çalışıyor.

İletişime geçilen dolandırıcılar bir tür üyelik formu doldurarak İlluminati topluluğuna veya İlluminati Kardeşliği’ne katılma imkanı sunuyor. Form, dolandırıcıların kimlik hırsızlığı suçlarını işlemesine olanak tanıyabilecek kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler verilmesini istiyor.

Bu bilgiler arasında ad soyad, doğum tarihi, adres, telefon numarası, meslek, maaş bilgisi, e-posta adresi, medeni durum, yaş ve güncel bir fotoğraf yer alıyor. Hatta işe alım görevlileri belgenin İlluminati Dağıtım Departmanı’na ya da kısaca DODIS’e gönderileceğini söylüyor.

İlluminati

En Çok ABD’deki Kullanıcılar Hedef Alınıyor

Araştırmacılar, WhatsApp’ta iletişime geçtikleri dolandırıcıların çoğunun ana dillerinin İngilizce olmadığını ve iletilen mesajların kopyala-yapıştır metinler olduklarını analiz etti.

Bunun üzerine spam e-postaların IP adreslerini inceleyen araştırmacılar şaşırtıcı verilere ulaştı.

Araştırmaya göre spam e-postalar Nijerya (%40), Güney Afrika (%16), ABD (%14), Hollanda (%13) ve Arjantin ve Brezilya (her biri %5) üzerinden gönderiliyor. Dolandırıcılar, çoğunlukla ABD’deki alıcıları (%62) hedef alsa da sahte e-postalar Avustralya (%11), İngiltere ve Almanya (%7), Güney Afrika (%6), İrlanda (%2) ve Çek Cumhuriyeti ile Slovakya’daki (her biri %1) kullanıcıların gelen kutularına da ulaşıyor.

Merak uyandıran bilim kurgu filmi The Creator’dan yeni fragman


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir