İkinci el telefon satışında yeni dönem başlıyor!

İkinci el telefon

İkinci el telefon satışında yeni dönem çok yakında başlıyor. İkinci el telefonların alımında garanti kapsamı devreye girecek.

Türkiye’de yükselen kurlardan ve vergilerden dolayı sıfır üst segment bir telefon satın almak maalesef ki zorlaşmıştı. Yükselen fiyatlardan dolayı kullanıcılar ikinci el telefonlara yönelmişti. Bugün ise ikinci el telefon satışları için yeni düzenlemenlerin yapılacağı açıklandı. Artık ikincil el alımlarda da garanti kapsamı devreye girecek.

ZTE A20 5G için tarih verildi! Ön kamera ekrana gömülüyor!

Konuyla ilgili açıklama yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan; “Düzenlemeyle kullanım ömrü henüz dolmayan teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılmasını, israfın ve çevreye verilen zararların önlenmesini, ithalatın azaltılmasını ve tüketicilerin bütçelerine daha uygun bedelle güvenli bir şekilde ikinci el cihaz almalarını sağlamayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanı konuşmalarına; “Mevcut durumda, özellikle ikinci el cep telefonu piyasasında kayıt dışılığın ve güvensizliğin söz konusu olduğunu görüyoruz. Bu durumu ortadan kaldırmak, tüketicilerin güvenli şekilde ve sıfır ürünlere nazaran daha düşük maliyetle bu ürünleri satın almalarını sağlamak istiyoruz. Hazırladığımız yönetmelik taslağı, ülkemizde ‘yenilenmiş ürün’ sisteminin yasal altyapısını oluşturacak. Bu sayede, tüketicilerimiz kullanılmış teknolojik ürünlerini satarken veya ikinci el ürün alırken güvenli şekilde hareket edebilecek. Satın aldığı yenilenmiş ürünle ilgili sorun yaşadığında da garantiden kaynaklanan haklarını kullanabilecek.” şeklinde devam etti.

İkinci el telefon

Kullanılmış cep telefonları bakanlıkça onaylı yenileme merkezleri tarafından belirli bir standarda göre yenilebilecek. Ayrıca bu telefonlar sertifikalı ve garantili şekilde tekrar satışa sunulabilecek. Bu yeni düzenlemeden sonra ikinci el telefonların satımında en az 12 ay garantili sunulmak zorunda olacak.

Bu yeni düzenlemenin henüz ne zaman yürürlüğe gireceği bilinmiyor. Ancak tahminlerimize göre 2020 yılı bitmeden bu yasa onaylanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir