Ana sayfa Mobil Huawei'nin işletim sistemi ARK OS görüntülendi!

Huawei’nin işletim sistemi ARK OS görüntülendi!

Huawei’nin Android yaptırımı sonrası B planı olan yeni işletim sistemi ARK OS için bugün ilk ekran görüntüleri sızdırıldı. Bakalım ARK OS nasıl olacakmış?

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki ticari savaşının kurbanı olan Huawei, ABD menşeli firmaların yaptırımları ile karşılaşmıştı. İlk olarak Google’ın Android lisansını iptal etmesi ile darbe alan Huawei daha sonra; ARM, Qualcomm, Intel, Wi-Fi Alliance ve SD Association’dan da darbe almıştı.

Ancak sürpriz bir şekilde ki muhtemelen kapalı kapılar arkasında Çin’in bir takım şeylerden feragat etmesinden sonra; Huawei’ye uygulanan yaptırımlardan geri adım atılmıştı.

Huawei Android Q Beta programına geri alındı! Peki, Çin karşılığında ne verdi?

Bu olaylar sonrasında Huawei cephesi kendi işletim sistemini geliştirdiklerini duyurmuştu. ARK OS olarak adlandırılan ve Android’e rakip olacağı söylenen ki asla olamayacak olan bu işletim sistemin bugün ekran görüntüleri yayınlandı. 2000’li yılların başlarında çıkan işletim sistemlerine benzeyen Huawei’nin işletim sistemi, tasarımsal açıdan çok zayıf görünüyor.

Şimdilik test aşamasında olan Huawei’nin işletim sisteminin ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmiyor. Bu işletim sisteminin geliştiriciler açısından neler vadedeceği bilinmiyor. Eğer bu platforma uygulama geliştirmek zor olursa, Huawei’nin işletim sistemi de Windows Mobile gibi tarihin tozlu raflarına kısa sürede gömülebilir.

3 YORUM

  1. Ya bu aslında FIRSATTIR Biz Türkiye ılarak LİNUKS TABANLI bilgisayar sisteminşz var zaten onu YELEFONA CEVİRİP samsunk nokia cin rusya ve türkiye ortak kulanım yapıp androit ve appleye AŞIRI VERGİ ( KULANIM Yasak ) getirirsek mecburen o sistem dunyanın 2 sistwmi hadi en kotu 3 sistemi olur

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

ESET NOD32 Antivirus yazılımı ile tehlikelere karşı korunun!

ESET, NOD32 Antivirus yazılımıyla sizi güncel tehlikelere karşı korumayı vadediyor. Ürünün kutusunun içinden çıkan kod ile yazılımı rahatlıkla kurabiliyor ve ardından güncelleyebiliyorsunuz. Sonrasında, tehlikelerle...

Son Haberler