Huawei ulusal 5G ağlarından yasaklanabilir

Huawei, en büyük Çinli rakibi lisans anlaşması imzaladı

Portekiz, Huawei ve diğer Çinli firmaların 5G yapılarına katılmasını etkili bir şekilde yasaklayan en son ülke olabilir. İşte tüm detaylar.

Bloomberg tarafından bildirildiği üzere, Portekiz hükümeti bu hafta yerel operatörlerin Avrupa Birliği dışındaki tedarikçilerden veya Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü’nün (NATO) veya Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün parçası olmayan ülkelerden 5G ekipmanı tedarik etmesinin yasaklanmasını tavsiye etti. Buna Huawei de dahil. Portekiz’in Siber Güvenlik Yüksek Konseyi’nin Perşembe günü yaptığı açıklamada hükümet, bu yetki alanları dışındaki firmaların ülkenin kablosuz ağlarının güvenliği için “yüksek risk” oluşturduğunu söyledi. Belgede Huawei’den özel olarak bahsedilmiyor, ancak Çin NATO, OCED veya AB üyesi olmadığı için şirket, ZTE gibi diğer Çinli tedarikçilerin yanı sıra, Portekiz’in 5G ağlarına katılmaktan fiilen dışlanacak. Kabine güvenlik konseyinin tavsiyesini onayladı.

Huawei, en büyük Çinli rakibi lisans anlaşması imzaladı

Bir Huawei sözcüsü Financial Times’a “Huawei’nin bu konu hakkında önceden bilgisi yok ve kendisine danışılmadı” dedi. “Son yirmi yılda Çinli teknoloji devi, kablosuz ağlar oluşturmak ve milyonlarca insanı birbirine bağlayan kaliteli hizmetler sağlamak için Portekizli operatörlerle çalıştı. Geçerli tüm yasa ve düzenlemelere uymaya ve ürün ve hizmetlerimize güvenen Portekizli müşterilere ve ortaklara hizmet vermeye devam edeceğiz.”Çinli şirketlerin 5G ağlarına katılmasını yasaklamak, yıllardır Doğu Asya süper gücüyle yakın ilişkiler içinde olan Portekiz için ani bir geri dönüş olacaktır. Financial Times’ın belirttiği gibi Portekiz, son yıllarda kişi başına en fazla Çin yatırımı alan ülkelerden biri oldu.

Chrome yeni güncelleme ile artık çok daha kişiselleştirilebilir bir hale geldi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir