Ana SayfaGenelHastane ilaç robotlarında hack şoku

Hastane ilaç robotlarında hack şoku

ABD’de Food and Drug Administration (FDA), hastanelerin Hospira’s Symbiq Infusion System isimli otomatik ilaç enjeksiyon robotununu kullanmamalarını istedi.

symbiq-infusion-pump[1]

FDA’nın araştırmalarına göre, hacker’lar networke bağlı biçimde hastanede merkezi olarak yönetilebilen bu ilaç enjeksiyon sistemlerine ulaşabiliyor ve hastalara yanlış doz ilaç verebiliyor, hatta ölümlerine neden olabiliyor. Bir anlamda, hacker’lar bu cihazlara ulaşarak cinayet işleyebiliyor. Söz konusu cihazlar, hastanelerde yatan hastalara, özellikle de yoğun bakımdaki hastalara, ilaçlarının serum yoluyla otomatik olarak verilmesini sağlıyor.

Geçen hafta Jeep markalı araçların kokpitindeki medya oynatıcıdaki bir açık nedeniyle aracın kontrolünün hacker’ların eline geçebildiği ve hacker’ların frenleri kilitleyerek sürücüleri öldürmeyi başarabilecekleri kanıtlanmış, Jeep’in üreticisi 1.4 milyon aracı servise çağırmıştı. Teknoloji geliştikçe, ölümcül sonuçlara yol açabilecek açıkların varlığını da keşfetmek herkesi ürkütüyor ve dijital güvenlik konusunda devlet eliyle kontrol sağlayacak bir mekanizmanın kurulması ihtiyacı dile getiriliyor.

Ateşli Tilki Firefox’u Windows 10 soğuttu

Süleyman Sertkaya
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting