Google Stadia oyun stüdyosu kapanıyor!

Google, Stadia oyun stüdyosunu kapatıyor

Google, Stadia hizmeti için kurduğu oyun geliştirme stüdyolarını kapatma kararı aldı. Bundan sonra Stadia, kendi platformuna özel oyun çıkarmayacak. Yalnızca üçüncü parti oyunlar, yani başka şirketlerin geliştirdiği oyunları platformlarına getirmeye çalışacak. 

Arama motoru devi, Stadia bulut oyun platformunu ilk duyurduğunda, insanların oyun oynama şeklini değiştirecek büyük bir risk aldı. Google Stadia, oyunları stream ederek oynama anlamında ilklerden biriydi. Ancak ne yazık ki çıkışından bu yana durgun olduğu ve istenileni veremediği bir gerçek. Aksine GeForce Now daha fazla içerik getiren ve daha fazla gündemde kalan bir platform oldu.

Google, Stadia oyun stüdyosunu kapatıyor

Google tarafından yapılan açıklamalarda, Stadia için oyun üretecek stüdyoların kapatılmasına dair karar alındığı ifade edildi. Böylelikle bir şubesi Montreal, diğeri ise Los Angeles’ta bulunan Stadia Games and Entertainment şirketinin kapatılacağı netleşmiş oldu. Google, alınan kararın en temel nedeninin finans ve zamanla ilgili olduğunu açıkladı.

Google, yeni bir oyun geliştirmenin oldukça uzun bir süreye mal olacağını söylüyor. Ayrıca bir oyun geliştirmenin maliyeti de oldukça yüksek. İşte tüm bunları değerlendirdiğini ifade eden Google, alınan kararın zorunluluk olduğunu ifade ediyor. Ancak bu durumun Google Stadia kullanıcıları için büyük bir sorun olmadığını söyleyen şirket yetkilileri, en iyi üçüncü taraf oyunların her zaman Stadia’da olacağını ve bu oyunların sayısının artmaya devam edeceğini belirtiyorlar.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir