Reklam engelleme eklentisi Adblock satıldı!

adblock satildi

Reklam engelleme konusunda öncü yazılım Adblock satıldı. Ancak bu sıradan bir satış olmadı. Alıcısı bulunamayan Adblock, büyük bir değişime uğrayabilir. Chrome eklentisi olarak tanınan Adblock, kendi alanının en popüler yazılımıydı. Bu satışa dair diğer bilgiler haberimizde.

adblock-satildi

Reklam engelleme konusu son haftalarda iOS 9 ile gündeme gelmişti. iOS 9’a eklenen reklam engelleme özelliği ile App Store’da kısa zamanda çok sayıda reklam engelleme uygulaması yayınlanmış, iOS kullanıcıları bu yeni özelliği yoğun bir şekilde kullanmaya başlamıştı. Şimdi ise reklam engelleme konusunda öncü yazılım Adblock, satıldı. İnternet sayfalarını gezerken karşınıza çıkan reklamları engelleyen yazılım Adblock gizemli bir şekilde el değiştirdi. Alıcısı bilinmeyen yazılımın geleceği merak konusu oldu.

Satış açıklamasıyla birlikte aynı zamanda yeni bir özellik duyuruldu. Bu özellik ile Adblock artık her reklamı değil sadece kullanıcıları rahatsız edici ve kötü niyetli reklamları engellemeye yoğunlaşacak. Ancak bu özelliği kullanmak isteğe bağlı olacak. Yani kullanıcılar isterlerse tüm reklamları, isterlerse sadece kötü niyetli reklamları engelleyecek.

Adblock’un geliştiricisi Michael Gundlach tarafından yapılan açıklamaya göre Gundlach artık Adblock yönetiminde olmayacak. Farklı bir şirkette çalışmaya başlayacak olan geliştirici, Adblock’un alıcısını açıklamadı. Reklam yayıncıları ve Google tarafından sevilmeyen eklentinin satın alınması konusunun burada kapanmayacağını düşünüyoruz. Çünkü kısa bir süre önce iOS 9’a reklam engelleme özelliği geldi ve yine geçtiğimiz günlerde YouTube, reklamsız ancak ücretli bir sürümünü duyuracağını açıkladı. Dolayısıyla bu gelişme, arkasından başka haberleri sürükleyebilir.

Apple, iPhone 6s’i su geçirmeyecek şekilde üretmiş! – Video