Ana sayfa Akıllı Telefon Google Play Store casusluk yapan uygulamalardan arındırıldı

Google Play Store casusluk yapan uygulamalardan arındırıldı

Google Play Store üzerinde yer alan ve gereksiz talep ettiği izinler ile casusluk yapan uygulamaların yüzde 98’inin kaldırıldığı açıklandı.

Google, Android’i güvenli bir işletim sistemi yapma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Aylık olarak yayınladığı güvenlik güncellemeleri ile sistemi her daim güvenli tutan Google’ın, şimdi de uygulama mağazasında büyük bir temizlik yaptığı açıklandı.

Bildiğiniz gibi uygulamaları yüklediğinizde sizden bir takım erişim izinleri istiyor. Örneğin, kamera uygulamasının kamera, mikrofon ve konum bilgilerini talep etmesi çok normal. Ancak bir kamera uygulaması kişi ve mesajlar uygulamasına erişim talebi ediyorsa orada bir terslik vardır. Google da bu tip erişim izinleri ile kullanıcıların verilerini sızdıran casus yazılımları Google Play Store üzerinden kaldırdığını açıkladı.

Android ve iOS sert eleştirilere maruz kaldı

Casus yazılımlar için Google’ın geliştiricilere önceden uyarısı olmuştu. Gereksiz olarak mesajlar ve çağrı geçmişine erişmek isteyen uygulamalar için güncelleme yayınlamaları için süre tanıyan Google, bu süre sonrasında temizliğe başladı.

Google Play Store

Casus yazılımlardan korunmak için geliştirilen Play Protect’in bir işe yaramadığı böylelikle ortaya çıktı. Zamanında Apple ile yarışa giren ve en çok uygulama bizim mağazamızda olmalı diyen Google, güvenliği ikinci plana itmişti. Google’ın Play Store’a bir kalite getirebilmesi için abartısız söylüyorum uygulamaların yüzde 50’sinin kaldırılması gerekiyor.

Google bu kafayla giderse kaliteden yoksun olan Android uygulamaları daha uzun süre iOS uygulamalarının gerisinde kalmaya devam edecek.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

instagram şifre kırma 2020

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü?

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü? Instagram hesabı çalmaya çalışmadan önce sizleri haberimize alalım. Instagram kullanımı artık Facebook’u geçmiş durumda. En...

Son Haberler