Ana sayfa Android Google Play Store'da temizlik yaptı!

Google Play Store’da temizlik yaptı!

Google, Play Store’da yer alan zararlı yazılım barındıran uygulamaları kaldırdı. Eğer bu uygulamaları telefonunuza kurduysanız, kaldırmanızda fayda var. İşte virüs dolu o uygulamalar.

Android ilk başlarda güvenli bir platform olmamasından dolayı çok eleştiriliyordu. Ancak Google yaptığı son hamleler ile platformunu güvenli hale getirmeyi başardı. Sık sık Android’in uygulama mağazasında temizlik yapan Google, bugün güvenlik firması olan ESET‘in raporları sonrası yeni bir temizlik daha yaptı.

Play Store’dan 13 oyun kaldırıldı!

Google, ESET güvenlik araştırmacısı Lukas Stefanko’nun tespit ettiği uygulamaların Android cihazlarda kötü amaçlı yazılım yüklediğini keşfettikten sonra Play Store’dan 13 oyunu kaldırdı.

Lukas Stefanko, bu 13 oyunun 580.000‘den fazla kez Android telefonlara kurulduğunu hatta bu oyunların ikisinin trendlere bile girdiğini belirtiyor. Araba yarışı gibi görünen bu oyunlar, Android’in ağ erişimine tam erişim sağlıyor. Bu sayede Android telefonlardaki kişisel veriler 3. kişiler ile paylaşılabiliyor.

Android Q ile çalışan Pixel 3 XL göründü!

Luiz O Pinto isimli geliştiricinin oyunlarında yer alan bu zararlı yazılımı takip ettiklerinde ise verilerin İstanbul’da yaşayan bir geliştiriciye yönlendirildiği de ortaya çıktı. Bu zararlı yazılım barındıran oyunlara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Play StoreGoogle geçtiğimiz yıl mağazadan 700.000 zararlı uygulamayı kaldırdı. Bu kulağa hoş geliyor olsa da, Google’ın kötü amaçlı uygulamaları mağazaya hiç almama adına yönelik bir yol geliştirmesi daha da iyi olacak gibi görünüyor.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

PlayStation 5 çıkış tarihi

PlayStation 5 çıkış tarihi ve fiyatı!

Artık yeni nesil konsollar için geri sayıma geçmiş durumdayız. Peki Sony’nin yeni nesil konsolu PS5 ne zaman gelecek? İşte PlayStation 5 çıkış tarihi! PlayStation 4...

Son Haberler