Google patent ihlali davasında ağır bir darbe aldı

Google, sizin yerinize toplantıya giren yapay zeka geliştirdi

Apple ve Samsung ile birlikte patent ihlalleri konusunda en çok adı geçen şirketlerden biri olan Google, bu defa mahkeme sürecinin kaybeden tarafı oldu.

Google patent ihlali davasında ağır bir darbe aldı. Teknoloji dünyasının devlerinden biri olan Google, Sonos ile olan hukuk mücadelesinde önemli bir darbe aldı. 32.5 milyon dolarlık ceza ile Sonos’un patentini ihlal ettiği belirlendi. Bu durumun temeli, uzun yıllardır Sonos teknolojisinin kilit bir özelliği olan ve çoklu hoparlörler arasında senkronize ses çalma yeteneği sağlayan patentine dayanıyor.

Google, bu Gmail hesaplarını silecek!

Ancak mahkeme, Google aleyhine dört farklı patent ihlali iddiasını reddetti. ABD Bölge Hakimi William Alsup, Google’ın Chromecast Audio ve Google Home gibi ürünlerinin ilk versiyonlarının Sonos’un patentine aykırı olduğunu belirtmişti. Ancak en son dava, Google’ın sonraki ürünlerinin hala Sonos’un patentine aykırı olup olmadığını değerlendirmek üzerineydi. Jüri, bu konuda Sonos’un lehine karar vererek ses teknoloji şirketini destekledi. Fakat jüri, ikinci bir patentle ilgili olarak cihaz kontrolünün akıllı telefonlar veya diğer cihazlar aracılığıyla sağlandığı iddiasını reddetti.

Google, önemli bir özellik sunmaya başladı

Google patent ihlali davasında ağır bir darbe aldı

Çünkü Sonos, Google Home uygulamasının buna aykırı olduğunu ikna edici şekilde kanıtlayamadı. Dikkate değer bir şekilde, mahkeme, Sonos tarafından ileri sürülen dört diğer patent ihlali iddiasını da reddetti.

Google, meseleye cevap verirken tartışmanın belirli ve sınırlı kullanılan özelliklere odaklandığını vurguladı. Teknoloji devi, Sonos’un altı patentinin yalnızca birinin ihlal edildiğini, diğer patentlerin ya geçersiz kılındığını ya da ihlal edilmediğini belirtti. Google, fikir kalitesine dayalı bağımsız teknolojik ilerlemeye ve adil rekabete olan bağlılığını vurguladı. Şirket, şu anda seçeneklerini değerlendiriyor ve gelecekte atılacak adımları planlıyor.

Google, aramalara GPT tarzı yapay zeka ekleyecek

Sonos ise jüri kararına minnettarlıkla yanıt verdi, patentlerinin geçerliliğini koruma konusundaki kararlılıklarını ve bölgelerinin öncü icadının değerini kabul etmelerini takdir etti. Sonos, Google’ı patentlerine sürekli olarak tecavüz eden bir şirket olarak tanımladı ve Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun daha önce Google’ın beş başka Sonos patentini ihlal ettiğine dair bir kararını hatırlattı. Sonos, Google’ın 200’den fazla patentini ihlal ettiğini iddia ediyor. Google patent ihlali davasında ağır bir darbe aldı.

The Witcher 5. sezon onayını aldı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir