Google Gemini İstediğiniz Kişiye Dönüşecek

Google Gemini yapay zeka

Google yapay zeka programı Gemini’ye yeni özellikler ekliyor. Kullanıcılar bundan sonra Google Gemini’yi kendilerine özel bir chatbota dönüştürebilecekler.

Google, her yıl düzenlediği I/O etkinliğinin bu yılki ayağını dün gerçekleştirdi. Google I/O 2024 etkinliğinin asıl odak noktası, tahmin edildiği gibi yapay zeka teknolojileri oldu. Google’ın arama motoruna yapay zeka özellikleri ekleyeceğini duyurması, bu etkinliğin bir numaralı manşeti olurken, Gemini’ye eklenecek yeni özellikler de dikkat çekti.

Google’ın ChatGPT’ye cevap olarak geliştirdiği gelişmiş yapay zeka programı Google Gemini, çok yakında yepyeni özelliklere kavuşacak. Bu özelliklerin başında ise kullanıcılara özel versiyonlar yaratabilme özelliği geliyor. Google’ın Gems adını verdiği bu özellik, kullanıcıların kendilerine en uygun seçenekleri seçerek Google Gemini’yi kendi istedikleri şekilde kişiselleştirmesine olanak sağlayacak. Google bu özelliği daha da geliştirirse, yakınca gelecekte herkesin kendi istediği yapay zeka asistanına sahip olabilir. Bu yüzden Gems’in potansiyeli epey yüksek.

Google Chrome'a yapay zeka entegrasyonu

Google Gemini, Gems özelliği sayesinde kullanıcılara pek çok farklı seçenek sunacak. Örneğin kullanıcılar bu özelliği kullanarak Gemini’yle bir tür psikiyatrist olarak konuşabilecek. Ya da Gemini’yi kendi spor hocasına dönüştürebilecek. Google’ın bu konuda kontrolü kullanıcılara bırakması farklı kullanımlara da kapı aralayabilir. Mesela kullanıcılar Gemini’nin ünlü bir oyuncu ya da bir film karakteri gibi konuşmasını isteyebilir. Bu tarz kontrollerin uygulamayı bir anda popüler hale getirebileceğini tahmin etmek güç değil. Google da bunun farkında olsa gerek ki Gems’in kontrolünü kullanıcılara bırakıyor.

Xiaomi, Tesla Model Y Benzeri Bir Araç Çıkaracak