Google, Fitbit’i resmen satın aldı!

Google, Fitbit'i resmen satın aldı!

Perşembe günü Google, web sitesinde Fitbit’i nihayet satın aldığını duyurdu. Duyuru, Google Cihazlar ve Hizmetlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Rick Osterloh tarafından yapıldı. Anlaşma kasım ayında yapımıştı, ancak satın alma onayı henüz gelmemişti.

Google’ın Fitbit’i satın alma niyetini netleştirmek için, amaçlarının “verilerle değil cihazlarla ilgili olduğunu” vurguladı. Google, tıpkı Google’ın Nest’i satın almasının şirketin akıllı ev ürünleri ekosistemini iyileştirmesine nasıl yardımcı olduysa, sonunda kendi giyilebilir cihazlarını geliştirmek için Fitbit ekibinin yeteneklerinden yararlanmayı dört gözle beklediğini bildiiyor.

Google, Fitbit'i resmen satın aldı!

Google, Fitbit kullanıcılarının fitness ve sağlık verilerinin reklamları hedefleme amacıyla kullanılmayacağına dair garanti de verdi. Ek olarak arama motoru devi, Fitbit kullanıcılarının fitness verilerini üçüncü şahıslarla (Google Fit gibi) paylaşmak isteseler de istemeseler de bir Fitbit hesabında tutma seçeneğine sahip olmaya devam edeceklerini hatırlatıyor.

Arama motoru devi, giyilebilir alanda rekabeti canlı tutmak istiyor. Bunun için Android ile çalışan fitness takipçileri yapmaya devam etmek isteyen geliştiricilere Android API’lerini açık tutuyor. Google’ın Cuma günü yaptığı açıklamaya rağmen, ABD Adalet Bakanlığı, aynı satın alma ile ilgili olarak bazı satış noktalarına bazı açıklamalar sundu. Bunun neticesinde hala bazı Antitröst Bölümü soruşturmaları devam ediyor. Avrupa Birliği, söz konusu satın alımı onaylarken Google’ın reklam hedefleme için Avrupa’daki Fitbit kullanıcılarının GPS ve sağlık verilerini kullanmamasını şart koştu. Google ise yaptığı açıklamada söz konusu koşulları tüm dünyadaki Fitbit kullanıcılarına taahhüt ettiklerini belirtti.

Galaxy S21 modelleri başarılı olabilir mi?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir