Google, AI destekli AR Gözlükleri için çalışıyor

g5

Google yakın zamanda I/O 2022 etkinliğini düzenlemişti. Bu konferans sırasında şirket yeni ürün ve yazılım bazlı duyuruları oldu. Ancak en dikkate değer cihazlardan biri, sanal etkinlikte tanıtılan edilen bir AR Gözlüktü.

Arama motoru devi, Google Glass ile geçmişte artırılmış gerçeklikle uğraşmıştı. Ancak bu ürün hiçbir zaman ticari piyasaya çıkmadı. Ancak I/O etkinliği sırasında marka, kısa bir videoda AR Gözlük benzeri bir ürünün tanıtımını yapmıştı. Başka bir deyişle, bu Google Glass’ın halefi olabilir. Dikkat çekici bir şekilde, bu teaser aynı zamanda dünya metaverse gibi duyurularla ve Apple, Meta ve Snap gibi şirketler kendi AR ile ilgili ürünleri üzerinde aktif olarak çalışan dijital alemlere geçerken geliyor.

Google

Etkinlikte şirket, Pixel 6a ,Pixel Buds Pro, Pixel Watch’u duyurmuştu ve Pixel 7 serisinin tasarımını da sergiledi. Ancak, bu lansmanlar arasında AR Gözlükleri vardı. Kısa tanıtıma baktığımızda, AI gerçek zamanlı dil çevirisine sahip ürünü görebiliriz. Bu işlev, önde duran bir kişinin farklı bir dil konuşmasıyla vurgulanırken, kullanıcı gözlüğüne AR formatında çevrilmiş versiyonu okuyabilir.

Ne yazık ki, teaser sadece yeni gözlüğün nasıl çalışacağını gösterdi ve birçok özelliğinden sadece birini sergiledi. Ürünün nasıl görünebileceği konusunda hala bir fikrimiz yok. Ayrıca Alphabet CEO’su Sundar Pichai, AR Gözlüklerinin hala erken prototip aşamasında olduğunu ve şu anda test edilmekte olduğunu doğruladı. Bu nedenle, gelecekte şirketten daha fazlasını duymayı bekleyebiliriz.

Pixel 6a, yeni bir ekran içi parmak izi sensörü ile gelecek