Google, 4,1 milyar avro para cezası ödeyecek

Google, 4,1 milyar avro para cezası ödeyecek

Avrupa Birliği Genel Mahkemesi, Google’ın bir Android sağlayıcısı olarak hakim konumunu kötüye kullandığını doğruladı. Google karara itiraz etse de ceza ödemek zorunda kalacak. İşte tüm detaylar.

Arama motoru devi 4,1 milyar € para cezasına çarptırıldı. Karar, AB Rekabet Komisyonu’nun Kaliforniya merkezli şirketi Android işletim sistemini Google hizmetleriyle donattığı için para cezasına çarptırdığı 2018 davasının en son gelişmesi olarak geldi. Mahkeme, başlangıçta Google’ın telefon üreticilerine bir gelir paylaşımı planının parçası olarak Chrome tarayıcısını ve Arama uygulamasını önceden yüklediğini iddia eden suçlamayı onayladı. Karar, orijinal suçlamaların büyük çoğunluğunu doğruladı, ancak gelir paylaşımının da orijinal kötüye kullanımın bir parçası olduğu konusunda hemfikir değildi, bu nedenle para cezası orijinal 4.3 milyar Euro değerinden düşürüldü.

Google, 4,1 milyar avro para cezası ödeyecek

Bu, Avrupa Birliği’ndeki ikinci en yüksek mahkeme, yani Google, bloğun en yüksek mahkemesi olan Lüksemburg’daki Adalet Divanı’na yeniden başvurabilir. Şirketten yapılan açıklamada, Android’in “herkes için daha az değil, daha fazla seçenek yarattığı ve Avrupa’da ve dünya çapında binlerce başarılı işletmeyi desteklediği” belirtildi. Bu aralar arama motoru devi için ceza üstüne ceza gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda bu ceza da şirketi zor duruma sokan bir para miktarı olacak diyebiliriz. Şirket bu karara itiraz etmişti ve karşılık alamadı ancak hemen vazgeçmeyebilir. Bu kapsamda adımları yakından izleyip sizlere bildireceğiz.

Dynamic Island özelliği ilk hangi Android modeline gelecek?