Giyilebilir teknoloji koronavirüse rağmen büyüdü

34737 original

Giyilebilir teknoloji için yapılan son araştırma, bu sektörün koronavirüs salgınına rağmen büyümesine devam ettiğini gözler önüne seriyor.

Analiz firması IDC raporuna göre, küresel giyilebilir ürünler pazarı 2020’nin üçüncü çeyreğinde önemli miktarda büyüme kaydetti. Bu büyüme yıllık bazda yüzde 35,1 oranında oldu ve toplam 125 milyon adet giyilebilir teknoloji sevkiyatı gerçekleşti. Büyüme, birçok mevsimsel indirim, ürün lansmanı ve COVID-19 salgını ile ilişkilendiriliyor. 2002’nin son çeyreği için bu alanda pazar payına hükmeden ilk 5 şirket Apple, Xiaomi, HUAWEI, Samsung, Fitbit ve boAt oldu.

MacBook Pro 2021 Apple Silikon ve Mini-LED ile gelebilir

Apple, yüzde 33,1 pazar payı ile yaklaşık yüzde 38,6’lık bir büyüme yaşadı. En popüler cihazları olan AirPods ve Apple Watch Serisi, salgın sırasında yoğun talep görmeye devam ederek pazar paylarına katkıda bulundu. Xiaomi, 17 milyon adet sevk ederek ikinci sırada yer aldı ve bu da yıllık bazda yüzde 26,4’lük bir büyüme anlamına geliyor.

HUAWEI yüzde 11 pazar payı ile üçüncü sırada yer alarak 13,7 milyon adet satış gerçekleştirdi. 4. sırada ise Samsung, yüzde 32,2 artışla 11,2 milyon adet satış gerçekleştirdi. Beşinci sırada, her biri 3,3 milyon adet sevk eden ve her biri yüzde 2,6’lık pazar payı olan Fitbit ve boAt yer aldı.

Giyilebilir teknoloji

IDC Mobile Device Trackers araştırma müdürü Jitesh Ubrani raporla ilgili olarak şunları söyledi: “Üçüncü çeyrekte birçok ülke kısıtlamaları hafifletmeye ve ekonomilerini açmaya başladı. Bu da dış mekan faaliyetlerinin yanı sıra giyilebilir cihazlara olan talebin artmasına yardımcı oldu.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir