Gelecek İçin Tohumlar 2023 Eğitim Programı Tamamlandı

Gelecek İçin Tohumlar

Bilişim alanında başarılı üniversite öğrencilerini geliştirmeyi amaçlayan program kapsamında öğrencilere; 5G, yapay zeka, siber güvenlik, bulut bilişim sistemleri ve yeşil enerji gibi konularda eğitimler verildi. Gelecek İçin Tohumlar programa katılan öğrenciler Ankara’da düzenlenen kapanış töreninde sertifikalarını aldı.

Huawei, Türkiye’nin bilişim altyapısının geliştirilmesi konusundaki çalışmalarına devam ediyor. Ülkemizde bilişim alanında eğitim gören öğrencilere daha fazla katkı sağlamayı amaçlayan Huawei, bu sene 5 bin 888 başvuru arasından üstün başarılı 30 üniversite öğrencisini dahil ettiği eğitim kampını, bu hafta sonu tamamladı.

Gelecek için tohumlar programın tamamlanması vesilesiyle, geçen sene olduğu gibi bu sene de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Ankara’daki yerleşkesinde bir tören düzenlendi. Törene; Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin, Türkiye Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Dr. İsmail Hakkı Musa, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve Huawei Türkiye Genel Müdürü Kaya Shi katıldı.

Yeni Hyundai KONA

Gelecek İçin Tohumlar

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Doğu ve Batı medeniyetleri arasında bir köprü görevi gören tarihi İpek Yolu, toplumlar arasında kültürel alışverişin yanı sıra, teknoloji transferini de mümkün kılmıştır. Huawei’in yürüttüğü toplumsal değer projesi Gelecek İçin Tohumlar’ın Türkiye programı da bu anlamda önemli bir rol oynuyor. Ülkemizin dijital dönüşümde benimsediği adımlar doğrultusunda, programdaki konuların seçiminde; yapay zeka, 5G, siber güvenlik ve bulut bilişim gibi başlıklara yer verilmesinin çok değerli olduğunu vurgulamak isterim.

İnsana yapılan yatırımın en değerli yatırım olduğu inancıyla, yetenekli gençlerimizin önünü açmak, girişimlerini desteklemek ve ülkemizin güzel geleceğinde söz sahibi olmalarını sağlamak en büyük hedefimizdir. Bu projeye katılma başarısını göstererek geleceğe giden yolda iyi bir fırsat yakalayan gençlerimizi yürekten kutluyor, Huawei’ye ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Huawei Türkiye Genel Müdürü Kaya Shi ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “2002 yılından bu yana Türkiye’de olmaktan ve Huawei Türkiye olarak bu ülkeye hizmet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Kendimize ilke edindiğimiz “Türkiye’de, Türkiye İçin” vizyonu ile altyapı kuran, yetenekleri geliştiren ve bu ülkeye katkı sağlayan görevler üstleniyoruz. Sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ederek, “Gelecek İçin Tohumlar” gibi projelerle ülkenin bilişim becerilerinin gelişmesine ve dijital alanda kalkınmasına destek oluyoruz.

Bu ülkede kazanç elde ederken, sadece fabrikalara ya da ekipmanlara değil, aynı zamanda ve en önemlisi Türk gençlerine yatırım yapmaktan büyük gurur duyuyorum. Genç yeteneklere şunu söylemek isterim; hem Huawei hem de Türkiye için çok çalışalım ve birlikte gelişelim. Programa katılan 30 başarılı öğrencimizi tebrik ederken, kapanış töreninde bizleri yalnız bırakmayan Sayın Büyükelçilerimize ve bizleri burada ağırlayan BTK Başkanımıza teşekkür ediyorum.”

“Gelecek İçin Tohumlar” programına katılan öğrencilerden oluşan ülke takımları, Küresel Tech4Good proje yarışmasında da mücadele edecek. İlk üçe giren proje takımlarına 100 bin dolarlık başlangıç fonu sağlanacak. Dünya çapında yapılacak değerlendirmede başarılı olan takımlar ayrıca, önümüzdeki yıl Çin’de Startup Sprint programına katılma fırsatı yakalayacak. Bu yıl programa katılan öğrenciler, kamp dönemi boyunca projelerini geliştirirken, Tech4Good danışmanından destek alma imkanı da buldular. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrencilere ayrıca, uluslararası geçerliliği olan “Huawei Seeds for the Future” sertifikası verildi.

Gelecek İçin Tohumlar projesi, 2008 yılında ilk kez Tayland’da hayata geçirildi. Proje, 139 ülkede uygulanarak, 500’den fazla üniversiteden 15 bin genç öğrenciye ulaştı. Türkiye’de ilk kez 2015 yılında düzenlenmesinden bu yana 170 üniversite öğrencisi projeye katıldı. Bu senenin başında yaşanan Kahramanmaraş depremi nedeniyle, Huawei afet bölgesinden başvuru yapan öğrencilere öncelik tanıyarak, 30 öğrenciden oluşan grubun bir kısmını depremden etkilenen şehirlerden seçti.

Barbie hafta sonunda gişe rekoru kırdı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir