Formula 1 Ekipleri, Hacker’lara Karşı!

williams martini racing car

Formula 1’de, takımların belki de en çok dikkat etmesi gereken şey, hacker’lara sırlarını kaptırmamak ve araç detaylarının rakiplerinin eline geçmesini önlemek. Peki Formula 1 ekiplerinde Williams Martini, nasıl önlemler alıyor? 

Bir organizasyon ne kadar büyükse, kötü niyetli şahıslar için o kadar caziptir. Formula 1’i örnek alalım. Otomobil sporlarının zirve noktasında, her sezon on milyarlarca dolar el değiştiriyor. Takımların otomobillerin gelişimleri için harcadıkları paralar da, akıl almaz düzeyde. Yani, hacker’lar bu tür verileri ele geçirmek için ellerinden gelen her şeyi yapabilirler.

Williams Martini Racing de, Formula 1’nin önde gelen markalarından. Dolayısıyla, sırları fazlasıyla değerli. Williams Advanced Engineering (Williams Gelişmiş Mühendislik) departmanı, tasarımından, motoruna araçlarının her sırrını korumaya kararlı. 2015 sezonunda markalar klasmanında üçüncü sırada yer alan Williams-Mercedes, korsanlara karşı savaştaki yöntemlerini açıklıyor.

Formula 1

Baş Mühendis Graeme Hackland, “Gelişmiş mimarimiz, birbirinden zeki ve değerli ekibimizin katkıları sayesinde mümkün olabiliyor. Elbette diğer markaların performansı da çok etkileyici ancak biz, teknolojiye özellikle ağırlık veriyoruz. Pilotlarımız çok yetenekli ama doğrusunu söylemek gerekirse, potansiyel olarak onlardan daha iyi isimlerle (Graeme Hackland’ın dürüstlüğünü takdir etmeliyiz) yarışıyorlar. Bu da, sırlarımızın önemini ortaya çıkartıyor. Pek çok kötü niyetli şahıs onları ele geçirmeye çalıştı. Biz, gereken korumayı sağlamak için bilgisayar dahilerimizi harekete geçirmekle yetinmedik, güvenlik dünyasının en önemli ismi Symantec ile de işbirliği yaptık. Verilerimizin bulunduğu 1200 bilgisayar, Symantec Endpoint Protection ile korunuyor. Virüsler ve bilgisayar zararlıları en büyük kabuslarım arasında. Hatırlarsanız, 2014 yılında Marussia F1 takımının verileri ele geçirilmiş ve organizasyonunda akıl almaz bir kriz yaşanmıştı.” ifadelerini kullanıyor.

Hackland’e göre, tüm bu önlemlere ek olarak en iyi önlem; çalışanların hiçbir şekilde nereden geldiği belirsiz e-postalara tıklamamaları ve phishing (olta atma) yöntemlerine karşı gerekli önlemleri almaları. Hackland (ironik bir soyad), çalışanlara özel eğitim verdiklerini de vurguluyor.

Microsoft, 7 Senedir İlk Kez Çıta Yükseltti


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir