Financial Times’dan Türklere bir garip öneri

Hackerlar ATM’lerden tam 7.5 milyon euro çaldılar

Financial Times’da Türkiye ekonomisi hakkında bir yazı kaleme alındı. Yazıda Türklere ellerindeki parayı nasıl koruyacakları da anlatıldı.

Financial Times’dan Türklere bir garip öneri. Bildiğiniz gibi Merkez Bankası tarafından alınan faiz kararı sonrasında döviz adeta fırladı. Bir başka deyiş ile Türk Lirası çok ciddi oranlarda değer kaybına uğradı. Analizciler, Türk parasının sadece son bir hafta içerisinde yüzde 20 değer kaybettiğini aktarıyor. Financial Times da baş yazısını Türk ekonomisine ayırdı. Ayrıca yazıda Türklerin mevcut paralarının değerini korumak için ne yapması gerektiği konusunda da öneride bulunuldu. Ancak bu öneri oldukça garip!

Financial Times’dan Türklere bir garip öneri: Paranızın değerini bu şekilde koruyun!

yerel para birimi

Yazıda yükselen piyasa ekonomilerinin bu sene genel olarak dolar karşısında kötü bir performans sergilediği vurgulanırken, “ABD Merkez Bankası’nın (FED) yakın zamanda koronavirüs nedeniyle ekonomiyi ve finans sektörünü desteklemek amacıyla varlık alımı programını azaltmaya başlayacağı yönündeki beklenti, doların değer kazanmasına yol açtı. Gelişmekte olan ülkelerde yüksek faiz oranları arayışındaki serbest dolaşımda olan sermaye artık evine dönüyor. Pakistan Merkez Bankası Başkanı’nın geçtiğimiz hafta Financial Times ile söyleşisinde belirttiği gibi, hissiyat değişirse yüksek döviz borcu olan daha yoksul ülkeler risk altında kalacak.” denildi.

Ayrıca Türklere de bir garip öneride bulunuldu. Financial Times, “Paranızın değerini korumak istiyorsanız alternatif bir para birimine başvurun.” ifadesini kullandı. Financial Times yetkililerinin bu öneri için çok düşünüp düşünmediklerini merak ediyoruz doğrusu.

Omricon varyantı ciddi anlamda farklı!