Ana SayfaOtomobilFiat elektrikli 500 ailesine odaklanacak!

Fiat elektrikli 500 ailesine odaklanacak!

FCA CEO’su Sergio Marchionne, geçtiğimiz gün şirketin beş yıllık kalkınma planı toplantısında yeni nesil Fiat 500 ailesinin tam elektrikli varyantını açıklarken 500 Giardiniera modelinin geri döneceği müjdesini verdi.

İtalyan otomotiv devi Fiat, Avrupa Birliği’nin katılaşan emisyon değerleri karşısında mevcut dizel modelleri milyarlarca avro harcayarak revize etmek yerine direkt elektrikli modellere odaklanmayı daha kârlı ve mantıklı buluyor. Şirket bu kapsamda gelecek beş yıl içinde elektrifikasyon alanına 9 milyar avroluk bir yatırım planı yaptı. Şirketin üst kuruluşu FCA Group ise 2022 yılına kadar Avrupa satışlarının %60’ının elektrikli modellerden oluşmasını bekliyor.

Marchionne: Fiat 500 ailesi ve Panda Avrupa’nın en iyisi olabilir!

Fiat, Avrupa’ya sunduğu model yelpazesini tam elektrikli bir Fiat 500 ailesinin yanı sıra Fiat Panda ve Fiat 500 Giardiniera‘nın da bulunduğu birkaç modele indirecek. Ayrıca şirket yeni Fiat 500 ailesi modellerinin nerede üretileceği hakkında ise henüz net bir karar vermedi.

Tam elektrikli şehir otomobili segmentindeki 500 ailesi, geleneksel içten yanmalı motorların yasaklandığı Avrupa şehirlerindeki alıcılara hitap edecek. 500’lerde kullanılacak yeni platform üzerine aynı zamanda Panda’nın melez bir hibrid varyantı inşa edilecek.

Fiat 500 ailesi

İlk olarak 1960’lı yıllarda üretilen 500 Giardiniera, retro tasarımı ve elektrikli güç aktarma organlarının mükemmel verimi ile eski görkemli günlerine geri dönecek. Ayrıca marka 1980 yılından beri Panda ile kanıtladığı başarısını geliştirmeye devam ediyor. Fiat Panda’nın ikonik tasarımı çevre dostu teknolojiler ile birleştiğinde ortaya güzel bir iş çıkacağına şüphe yok. Ancak markanın bu segmentteki bel kemiğini Fiat 500e oluşturacak diyebiliriz. Fiat 500e, birçok EV modeline güçlü bir rakip olarak gelecek.

Mini elektrikli Citroen Paris’te görücüye çıkacak!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting