Facebook, Reels uygulaması hakkında ciddi adımlar atıyor

Facebook, Reels uygulaması hakkında ciddi adımlar atıyor

TikTok, Facebook platformu için ciddi bir rakip. Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde Facebook’un kullanıcı kaybetmesinin nedeni olarak rakibini belirtti. Şimdi şirket, bu düşüşlere karşı koymaya çalışırken TikTok kopyası özelliğini sosyal ağının daha fazla bölümüne göndermeye hazırlanıyor. İşte detaylar.

Sosyal ağ, geçen yıl Instagram’da ilk kez başlatılan özelliğin Facebook merkezli versiyonu olan “Facebook Reels”i resmen başlatıyor. Şirket, Akış’ında Reels ile zaten denemeler yapıyor. Kullanıcıları bir süredir videolarını hizmetlerde çapraz paylaşmaya teşvik ediyor. Ancak en son lansmanla birlikte Reels, 150’den fazla ülkede Facebook’ta bağımsız bir özellik olarak kullanılabilecek.

Facebook, Reels uygulaması hakkında ciddi adımlar atıyor

Facebook ayrıca Reels’i uygulamasının daha da fazla bölümüne entegre edecek. Reels videolar artık kullanıcıların Akışlarının en üstüne yerleştirilecek. Ayrıca şirket, kullanıcıların Hikaye gönderilerini Reels videolara dönüştürmesine olanak tanıyacak. Genellikle daha uzun videolara odaklanan Facebook Watch, Reels içeriğini de barındıracak. Şirket, bazı kullanıcıların Akışlarında “önerilen Reels videolar” özelliği de sunacak. Başka bir deyişle: Reels videolar, kullanıcıların genellikle video görüntülediği ve paylaştığı Facebook’un hemen hemen her yüzeyinde olacak.

Bu özellik, TikTok ile rekabet etmeyi ve daha fazla genç yetişkini platformuna çekmeyi birinci öncelik haline getiren şirket için büyük bir test olacak. Zuckerberg, çoğu zamanlarını Facebook yerine TikTok’ta geçiren kullanıcıları kazanmanın en iyi yolunun Reels olduğuna inandığını açıkça belirtti. Bu ayın başlarında Meta’nın kazanç çağrısı sırasında Zuckerberg, şirketin “kendi hizmetlerimizde Reels gibi kısa biçimli videolara geçişin ortasındayız” dedi.

Game of Thrones yazarı Marvel ile yeni bir çizgi roman çıkaracak