Facebook Gaming iOS üzerindeki oyunlarını sildi

facebook gaming ios

Apple’ın katı AppStore politikaları, Facebook üzerinden oyun oynamak isteyen iOS kullanıcılarının oyun oynamayacağını söylüyor. Facebook yönetimi de bunu protesto etmek için ilginç bir yönteme başvurdu.

Facebook Gaming iOS uygulaması Apple ile büyük kavgalar yaşayarak ve defalarca reddedildikten sonra nihayet yayınlandı. Ancak uygulamanın içinde oynamak için bir tane bile oyun bulunmuyor.

Facebook Gaming iOS oyun oynamak için değil…

Apple’ın, Facebook Gaming uygulaması içinden oyun oynanmasına izin vermediği ve bu nedenle de uygulamayı yayınlamayı reddettiği vurgulanıyor. Facebook Gaming uygulaması aslında temel olarak, insanların oynadıkları mobil oyunları canlı yayında yayınlamaları veya başkalarının oyunlarını seyretmeleri için kullanılıyor.

Ancak Android uygulamasında kullanıcıların oynaması için minik oyunlar da yer alıyor. Hatta kullanıcılar bu oyunları arkadaşları ile karşılıklı şekilde multiplayer olarak da oynayabiliyorlar.

Facebook şimdi iOS kullanıcılarına, “maalesef uygulamamızda oyun oynamayacaksınız, Android kullanıcılarının sahip olduğu imkanlara sahip değilsiniz,” mesajı göstererek Apple’ı protesto ediyor.

facebook gaming ios

Apple’ın Appstore üzerindeki politikaları pek çok kurum tarafından eleştiriliyor. Apple’ın, neredeyese iPhone üzerinden izlenen her videonun üreticisinden dahi “benim müşterime video izlettin,” diyerek para isteyecek duruma geldiği hatırlatılıyor. Nitekim bu senaryo da birebir gerçek oldu.

İkinci el araç satışları için kritik karar verildi: İşte detaylar!

Pandemi sırasında yüz yüze kurs verme imkanı bulunmayan bir eğitim kurumu, profesyoneller için hazırladığı şirket içi eğitimlerini video haline getirdi. Ancak kursların satışını kendi satış elemanları telefonda veya web sitesi üzerinde yapıyordu. Apple bu şirketi arayarak, iPhone uygulaması üzerinden seyredilen kursların ücretinden komisyon ödemeleri gerektiğini bildirerek uygulamayı kaldırma tehdidinde bulundu. Epic Games’in CEO’su Tim Sweeney’in Twitter’da anlattığı bu olay, Apple’ın AppStore komisyonculuğunda geldiği son noktayı anlatıyordu. Dolayısıyla, bu saldırgan “komisyonculuk” politikasının şirketin imajına ağır zarar verdiği da hatırlatılıyor.