Facebook eski haber uyarısı verecek

facebook eski haber

Mark Zuckerberg’ün sosyal medya servisi, eski haberlerin yeniden yeniden şok dalgaları yaratıp yanlış alarm yaratmaması için, yeni bir önlem düzeneği geliştirdi.

Facebook eski haber paylaşan kişilere, haberin 90 günden eski olması halinde uyarı verecek ve eski haber paylaştığını hatırlatacak.

Facebook eski haber sorununu aşabilecek mi?

Böylece Facebook kullanıcıları, farkında olmadan, yeni gördükleri eski bir haberi olay yeni olmuş gibi paylaşma hatasına da düşmemiş olacak.

Ayrıca sosyal medyada pekçok insan, eski haberlerin “yeni keşfedilmiş” gibi paylaşılmasına da tepki gösterebiliyor. Bu olay, haberi paylaşan kişi için de “dünyadan habersiz” imajı oluşturabiliyor.

Zuckerberg bu yeni düzenekle, kullanıcıların daha bilinçli şekilde haber paylaşmasını mümkün kılmış olacak.

Marvel’s Avengers‘ın çalışması için online kayıt zorunlu

Özellikle Covid-19 pandemisi sırasında eski haberlerin bilinçsizce paylaşılmasının, panik havası yaratma riski oluşturduğu için sosyal medya devi şimdi bu meseleye de el atmış görünüyor.

facebook eski haber

Haberlerin yayılması için sosyal medya artık çok önemli bir kaynak olarak görülüyor. Milyarlarca bireyin, dünyadaki haberleri sadece sosyal medyadaki paylaşımlardan takip ettiği biliniyor. Dolayısıyla, sosyal medya servislerinin haberlere yaklaşım politikası, dünyada haberlerin yayılma biçimini de derinden etkiliyor.

Peki sis Facebook üzerinde eski haberleri yanlışıkla ve yeni gerçekleşmiş gibi sanarak paylatığınızı hatırlıyor musunuz? Facebook’un aldığı bu tür bir önlem yararlı olur mu? Yorumlarınızı aşağıya yazarak, bu konudakü düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir