Facebook, Cambridge Analytica’yı batırdı!

Cambridge Analytica

Veri skandalı ile çalkalanan Facebook, Cambridge Analytica’nın kepenkleri indirmesine neden oldu. Açıklanan bilgilere göre; Cambridge Analytica çok yakında kapanacak!

Facebook, Amerika Birleşik Devletleri seçimlerini kullanıcılarının verilerini sızdırarak dolaylı yoldan manipüle etmişti. Bu süreçte ifade veren Mark Zuckerberg, yargıçlardan defalarca özür dilemiş ve gizlilik politikalarını değiştirdiklerini açıklamıştı.

Cambridge Analytica kepenkleri indiriyor!

Yaşanan veri skandalının en ağır faturası bugün Cambridge Analytica‘ya kesildi. Wall Street analistleri Cambridge firmasının çok yakında kepenkleri indireceğini belirtti. Ayrıca şirket çalışanlarına bilgisayarlarını kapatmaları söylendiği de aktarılan bilgiler arasında yer alıyor.

ABD seçimlerini manipüle eden firmanın önümüzdeki hafta iflasını resmi olarak açıklaması bekleniyor. Wall Street‘in bu zamana kadar yaptığı açıklamalarının doğru çıkması, Cambridge için yolun sonuna gelindiğini açıkça gösteriyor.

Cambridge Analytica

Facebook geçmişi temizleme aracı geliyor!

Böylesine büyük bir faturanın sadece CA‘ya kesilmesi pek etik karşılanmayacaktır. Dolaylı yoldan da olsa Facebook’un da bu işte parmağı var. Ancak Mark Zuckerberg mağduru oynayıp bu işten sıyrılmış gibi görünüyor. Facebook’un iflas etme olasılığı çok düşük olsa da en azından firmaya ağır cezalar uygulanabilirdi.

Şimdilik Cambridge cephesinden resmi bir açıklamanın gelmediğini belirtelim. Ancak ismi bu denli büyük bir skandal ile anılan bir firma iflas etmese bile bu süreçten sonra müşterilerinin güvenini kazanması çok zor olacaktır.