Evlerde yeşil hidrojen dönemi başlıyor: Doğalgazı bitirecek proje yapıldı

evlerde yeşil hidrojen

Uzun bir süredir devam eden çalışmalar sonucunda, evlerde yeşil hidrojen dönemi başlıyor. Hadi gelin bunun nasıl yapılacağına hep birlikte bir göz atalım.

Son dönemlerde etkisini iyice arttıran iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi problemler insanları evlerde yeşil hidrojen projesi gibi yeni alternatiflere yönlendiriyor. Elbette bunlardan bir tanesi de hiç şüphesiz hidrojen kullanımıdır. Doğalgaz alternatifi olarak kullanılma potansiyeline sahip olan ve dünyada bir ilk olabilecek yeşil hidrojen, giderek daha fazla tercih ediliyor.

Şu anda yeşil hidrojen kullanan ev sayısı elbette oldukça az. Ancak sayıları her geçen yıl daha da artış gösteriyor. İskoçya gaz şirketi olarak bilinen SGN, evlerde yeşil drojen kullanımını artırmak için büyük bir çalışma başlattı.

Evlerde yeni hidrojen nasıl kullanılacak?

Dünya genelinde küresel ısınma etkilerinin çok daha sert bir şekilde görülmesi ile birlikte alternatif kaynaklara yönelim hızlandı. Elektroliz ile birlikte elde edilen de su ile elektrikten çıkarılan karbonsuz hidrojen, Birleşik Krallık karbon hedeflerine ulaşılması için büyük destek sağlayacak.

evlerde yeşil hidrojen

Hidrojen projesiyle birlikte, İskoçya’da 300 eve bu sistem ile çalışan elektronik aletler yerleştirildi. Özellikle de yemek pişirmek için kullanılan ocaklar ve diğerlerinde doğalgaz yerine hidrojen tercih edildi. Bu sayede doğal gaz kullanımının önemli ölçüde düşeceği tahmin ediliyor.

2050 yılına kadar sera gazı salınımını sıfıra indirme hedefinde olan Birleşik Krallık, bu tür projelere ciddi destekler sağlıyor. İngiltere merkezli şirketler ise yine böyle projelerde aktif bir şekilde rol alıyor diyebiliriz. Sizce doğalgaz kullanımı tamamen geride bırakılabilir mi?


Evlerde yeşil hidrojen dönemi başlıyor: Doğalgazı bitirecek proje yapıldı” için bir yorum

  1. Ne yapıp edip, merkezi ısıtma ve aydınlanmadan hanelerin kurtulması gerekiyor. her ev kendi elektrik ve ısıtmasını kendi sağlayacak hale gelmelidir. Yoksa küresel tehlikeler ve hiç durmadan yükselen elektrik ve ısıtma giderleri hayatı yaşanılmaz hale getirir. Küresel bir savaş ise tamamen bitirir. Ayrıca su da önemli bir konu. Hidrojen yakıtı ile , ısıtma ve buhar kazanı prensibi ile güç sağlama uzun yıllardır ülkemizde kafası çalışan mucit ve araştırmacılarının ilgi sahasındaydı. Böyle bir projeyi bende gördüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir