Essential Phone büyük hayal kırıklığı yarattı


2017’nin en flaş başlıklarından birisi de Android’in kurucu ortaklarından biri olan Andy Rubin’in kendi akıllı telefonunu tasarlamasıydı. Rubin, kendi kurduğu Essential isimli şirket bünyesinde yeni bir akıllı telefon tasarlayacağını açıklamıştı. Essential şirketi tarafından PH-1 ismi ile satışa sunulan model, teknoloji basınında ise Essential Phone ismi ile anıldı. Çıkışı ve pazarlama süreci tam bir yılan hikayesine dönen Essential Phone, satış rakamlarıyla da büyük bir hayal kırıklığı yaratmışa benziyor.

Essential Phone beklentileri karşılamadı

Açık konuşmak gerekirse, Essential Phone tasarımı ve özellikleri baz alındığında oldukça kaliteli bir telefondu. Fakat piyasaya ilk defa çıkacak olan bir telefon için belirlenecek etiket fiyatı Essential Phone’da doğru ayarlanmadı. Keza Andy Rubin en büyük hatayı burada yaptı. Samsung bile Galaxy S8’i 725 dolardan satarken, Rubin 750 dolarlık etiket fiyatında diretti.

Bir de üstüne üstlük telefonun çıkışı yılan hikayesine dönünce, Essential’e olan güven azaldı. Yani bir anlamda Rubin ve ekibi kendi topuklarına sıkmış oldu.

Essential Phone’nun genel anlamda düşün bir satış rakamına sahip olduğunu zaten az çok tahmin edebiliyorduk. Fakat IDC tarafından açıklanan rakamlar yine de şaşkınlık yarattı. Keza 2017 içerisinde yalnızca 88.000 PH-1 sevkiyatı yapıldığı açıklandı. Kaldı ki bu sevk edilen telefon miktarı. Yani Essential Phone’nun aşağı yukarı 70.000 civarında sattığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bu da oldukça düşük bir seviye.

Google 2017’de kaç adet Pixel satabildi?


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin