En yaygın dört e-posta dolandırıcılık tekniği

e-posta dolandırıcılık

Güvenlik uzmanları, Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesinde (META) şu anda yaygın olan dört e-posta dolandırıcılığı temasını ve taktiğini paylaştı. Bu dolandırıcılık yöntemleri, siber suçlular tarafından kullanılan farklı sosyal mühendislik tekniklerini kullansa da amaç aynı: Durumdan şüphelenmeyen kurbanları ikna etmek ve kişisel ve finansal bilgilerini ele geçirmek.

Kimlik avı, sosyal mühendislik saldırılarının en yaygın türü olmaya devam ediyor. 2022 Spam ve Kimlik Avı raporuna göre, kimlik avı önleme sistemi 2022’de dünya genelinde 500 milyondan fazla sahte Web sitesine erişimi engelledi. META bölgesinde de bu tür tehditler zaman içinde büyümeye devam ediyor: 2023’ün ikinci çeyreğinde, ilk çeyreğe kıyasla %111 artışla iki kat daha fazla kimlik avı tespit edildi. Türkiye’de bu oran %60 oldu.

Raporda yer alan dört e-posta dolandırıcılık tekniği , kendilerini güvenilir kaynaklardan gelmiş gibi göstererek alıcılarını e-postaları açmaları, kötü niyetli bağlantılara tıklamaları veya zararlı ekleri indirmeleri için ikna etmeyi amaçlıyor.

Yeni Hyundai KONA

Teslim edilemeyen kargolar: Pek çok kişi, insanın merakını istismar etmek için tasarlanmış ve posta ve kurye hizmetleri üzerinden paket teslimi için ödeme onayı veya abonelikten çıkmak için bağlantılar içeren e-posta ve kısa mesajlar almıştır. Bu bağlantılara tıklamak, kişileri hassas bilgileri çalan sahte bir sayfaya yönlendiriyor.

e-posta dolandırıcılık

Müşterinizi tanıyın: Siber suçlular, önde gelen bankaları taklit ederek bireylerden finansal kurallara uymak veya işlemlerin askıya alınmasını önlemek için kimliklerini doğrulamalarını talep ediyor. Buradaki amaç, kurbanları manipüle etmek ve bir an önce harekete geçirmek için e-postadaki “acil” gibi kelimeleri vurgulayarak panik yaratmak. E-postanın biçimi, tasarımı ve veri paylaşma bağlantısı, görsel olarak da oldukça gerçekçi görünüyor.

Olağandışı e-posta hesabı oturum açma etkinliği: Bu türden sahte uyarılar, kişinin e-posta hesabında yanlış bir oturum açma etkinliği olduğunu söylüyor ve konu hakkında kullanıcıyı bildirmek için bir bağlantı sunuyor. Mesaj e-posta, ülke, IP adresi, tarih ve kullanılan tarayıcı gibi oturum açma ayrıntılarını içeriyor ve bu da uyarının meşru görünmesini sağlayarak endişe yaratıyor. Seyahat dönemiyle birleştiğinde, bu dolandırıcılık teması siber suçluların başarı oranını artırabiliyor.

Bedavadan para: Bu türden dolandırıcılık e-postaları insanların açgözlülük ve merak unsurlarını istismar ediyor. Siber suçlular, insanları para alma işlemleriyle ilgili kötü niyetli bir e-posta ekini açmaya ikna etmeye çalışıyor. Gerçekte bu ek, kurbanı e-posta kimlik bilgilerini çalmak için sahte bir Microsoft Outlook sayfasına yönlendiren bir HTML sayfasından ibaret.

Yukarıdaki taktikler sosyal mühendislik teknikleri olarak biliniyor. Sosyal mühendislik, insanların nasıl düşündüğü ve hareket ettiği üzerine inşa edilmiş bir manipülasyon tekniği. Bunlar güvenilir bir kaynaktan geliyormuş gibi görünen e-posta veya kısa mesajlar içeriyor. Siber saldırgan karşısındaki bireyin eylemlerini neyin motive ettiğini keşfettiğinde, karşısındakinin bilgi eksikliğinden yararlanmaya ve nihai hedefe ulaşmak için davranışlarını değiştirmeye çalışıyor. En yaygın dört e-posta dolandırıcılık tekniği.

Siber suçları engelleme operasyonunda INTERPOL’e yardımcı oluyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir