Siber suçları engelleme operasyonunda INTERPOL’e yardımcı oluyor

INTERPOL

Kaspersky, INTERPOL’ü Africa Cyber Surge II operasyonunu tehdit istihbaratı verileriyle destekleyerek araştırmacıların tehlikeye atılmış altyapıları tespit etmesini ve Afrika bölgesinde siber suç işlediğinden şüphelenilen tehdit aktörlerini yakalamasını sağladı.  

Africa Cyber Surge operasyonu, siber suçlarla mücadeleyi ve bölgedeki toplulukları korumayı amaçlayan çok katılımcılı ve sürekli bir çabayı temsil ediyor. Kaspersky’nin de içinde yer aldığı Africa Cyber Surge operasyonunun ilk bölümü Temmuz-Kasım 2022 tarihleri arasında yürütüldü ve Afrika bölgesindeki siber suçların arkasındaki tehdit aktörlerine yönelik bir dizi operasyonla ve soruşturmayla sonuçlandı.

INTERPOL

Yeni Hyundai KONA

Africa Cyber Surge II operasyonu Nisan 2023’te başladı ve 25 Afrika ülkesini kapsayacak şekilde dört ay sürdü. Operasyon  Afrika Siber Suç Operasyonları masasının himayesinde, Siber Suçlar Direktörlüğü ve AFRIPOL ile bağlantılı INTERPOL’ün Afrika Birliği Destek Programı (ISPA) tarafından gerçekleştirildi. Bu çaba Birleşik Krallık Dışişleri ve Kalkınma Ofisi, Almanya Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Konseyi tarafından da desteklendi.

Kaspersky, INTERPOL’ün diğer özel sektör partnerleriyle birlikte kötü amaçlı komuta ve kontrol sunucuları, kimlik avı bağlantıları, etki alanları ve dolandırıcılık için kullanılan IP’ler dahil olmak üzere bulduğu tehlike göstergelerini (IoC) uluslararası kurumlarla paylaştı. Bu sayede INTERPOL, siber gasp, kimlik avı, iş e-postalarını ele geçirme ve çevrimiçi dolandırıcılıktan şüphelenilen siber suçluları araştırmak ve etkisiz hale getirmek için Afrika kolluk kuvvetleri arasındaki iş birliğini kolaylaştırdı.

 Kaspersky ve INTERPOL arasındaki veri paylaşımı, her iki tarafın 2019 yılında imzaladığı ve kolluk kuvvetlerine insan kaynakları desteği ve eğitimi verilmesini de öngören beş yıllık iş birliği anlaşmasının bir parçasını oluşturuyor.

KULÜP, yeni sezonuyla 15 eylül’de Netflix’te


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir