Elon Musk tünel kazma yarışması düzenliyor

elon musk tünel

Elon Musk kafayı tünel kazma fikriyle yemiş olabilir mi? Onu bilmiyoruz ama ünlü girişimci şimdi ilginç bir yarışma yapacağını duyurdu.

Elon Musk tünel kazma yarışması ile en hızlı tünel kazma teknolojilerini ortaya çıkarmak istiyor.

Elon Musk tünel yarışıyla yeni teknolojiler keşfedecek

Musk’a göre, tüneller gelecek dönemde dünyanın en önemli ulaşım alt yapısını oluşturacak. Bu amaçla Boring Company isminde bir de şirket kuran Musk “Not-A-Boring Competition” isminde bir yarışma duyurdu.

Yarışma şartlarına göre, 30 metre uzunluğunda ve 0.2 metre kare kesitindeki tüneli en hızlı ve başarılı şekilde kazabilen ekip, yarışmayı kazanacak ve ödülü kapacak.

elon musk tünel

Tabi bu ekipler, ellerinde kazma kürekle tünel kazmayacaklar. Yarışmaya katılacak ekiplerin, mühendislik harikası kazma robotları geliştirmesi bekleniyor. Minyatür modelleriyle büyük bir bütçe gerektirmeyecek bu robotların başarılı olanları için Boring Company yatırım yaparak devasa boyutlarda robotlar üretecek.

ABD TikTok soruşturması başlattı

Boring Company’nin şu anda kullandığı kazı robotları son derece yavaş çalışıyor. Musk’ın hedefi daha hızlı ve daha efektif çalışan, daha ekonomik kazı teknolojileri bulmak. Bu yarışma da, farklı mühendislerin soruna yaratıcı çözümler ürettiği mucize cevaplar bulunmasına neden olabilir. Eğer Musk tünel kazma yarışmasıyla daha ucuza, daha hızlı tünel kazmanın yolunu bulacak olursa, dünyanın altını köstebek gibi kazacağına da emin olabiliriz. Çünkü sürekli kazıyor, durduramıyoruz. Musk daha önce de Boring Company’ye fon sağlamak için tanesi 1000 dolar olan 10 bin tane alev tüfeği satışa çıkarmıştı. Bu çılgın kampanyalarla hem şirketine dikkat çekerken, hem de fon sağlayarak sağı solu kazabilecek imkanlar yaratıyor.