Elon Musk, SpaceX’in ilk yörünge uçuşu için tarih verdi

Elon Musk, SpaceX'in ilk yörünge uçuşu için tarih verdi

SpaceX, tarihte tasarlanmış en büyük ultra-süper-ağır yeniden kullanılabilir fırlatma sistemi olan Starship’in geliştirilmesini hızla ilerletiyor. CEO Elon Musk, şimdi SpaceX’in ilk yörünge uçuşu için tarih verdi. İşte detaylar.

Elon Musk, Ulusal Akademilerin Uzay Çalışmaları Kurulu ile Fizik ve Astronomi Kurulunun ilk sanal ortak sonbahar toplantısında yorumlar yaptı. Basitçe “SpaceX Starship Tartışması” başlıklı konuşma ve ardından gelen Soru-Cevap oturumu, Musk’a Akademi üyelerinden yeni nesil sistemin teknik ve operasyonel ayrıntıları hakkındaki sorularına yanıt verme fırsatı sağladı.

Musk, SpaceX’in bu ayın sonlarında, şirketin Boca Chica, Teksas’taki genişleyen tesisi Starbase’de fırlatma rampası ve fırlatma kulesi üzerindeki çalışmaları tamamlamasını bekliyor. Ardından ilk yörüngesel fırlatmanın Ocak 2022 için ayarlanmasını hedefliyor. Bunu muhtemelen bir düzine olay daha takip edecek. Musk, 2022’nin geri kalanında muhtemelen daha fazla ek lansman yapılacağını söyledi. Ancak bu, Starship’in Ocak ayında yörüngeye ulaşacağı anlamına gelmiyor. “Bu ilk lansmanla ilgili çok fazla risk var” dedi. Bu yüzden başarılı olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyemem ama bence çok ilerleme kaydedeceğiz.”

Elon Musk, SpaceX'in ilk yörünge uçuşu için tarih verdi

Ocak lansmanının önündeki diğer büyük engel, düzenleyici onay. SpaceX’in Starbase’deki fırlatma faaliyetleri şu anda Federal Havacılık İdaresi ile çevresel bir değerlendirmeden geçiyor. FAA, bu haftanın başlarında, bu incelemeyi 31 Aralık’a kadar tamamlayacağını söyledi, bu nedenle her şey Musk’ın planlarına göre giderse, Ocak lansmanı mümkün olan en erken tarih olur.

Musk ayrıca, SpaceX’in NASA’nın İnsan İniş Sistemi önerisinin zaman çizelgesi kısmından bile daha erken olan yaklaşık iki yıl içinde Falcon 9’dan daha ucuz fiyatlarla Starship fırlatmalarını satmaya başlayabileceğini öngörüyor.

Uzaylı bakteriler ve virüsler Dünya’yı istila edebilir: Bilim insanları uyardı.