Elektrikli şarj istasyonları yetersiz kalıyor: Türkiye’de elektrikli araç satışı arttı

Türkiye'nin elektrikli araç projelerine

Elektrikli şarj istasyonları Türkiye’de ne yazık ki yetersiz bir konumda. Özellikle son dönemlerde buna büyük ihtiyaç olduğu görülüyor. Hadi gelin merak edilen tüm ayrıntılara birlikte bakalım.

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından yapılan açıklamalara göre elektrikli şarj istasyonları Türkiye’de yeterli sayıda değil. Özellikle küresel çapta benzinli araçlardan elektrikli olanlara doğru bir geçiş var. Otomobil sektörünün böylesine hızlı bir şekilde değişim yaşaması her ülkenin kaldırabileceği türden değil. Ayrıca birçok ülke hazırlıksız yakalandı.

Avrupa Birliği önümüzdeki yıllarda benzinli ve dizel araç satışını tamamen yasaklıyor. Bu durum elektrik araçlara olan yönelimi önemli ölçüde artıracak. Fakat ortada çok büyük bir problem var. Şarj istasyonları henüz bu konuda yeterli seviyede değil.

Elektrikli şarj istasyonları ihtiyacı giderek büyüyor

Türkiye’de önümüzdeki yıllarda bildiğiniz üzere yerli araç yollara çıkacak. TOGG, elektrikli bir araç modeli ve küresel çapta satışa sunulacak. Bu aracın şarj edilebilmesi için büyük istasyonlara ihtiyaç var.

Elektrikli şarj istasyonları

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından yapılan açıklamalara göre elektrikli ve hibrid araçların satışlarında büyük bir artış yaşandı. Bu sınıflara dahil olan araçların satışları yaklaşık olarak yüzde 325 oranında arttı. Sadece bu bile elektrikli otomobiller için tasarlanacak şarj istasyonlarına büyük ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Elektrikli şarj istasyonları ihtiyacı önümüzdeki yıllarda 250 bin rakamına kadar çıkabilir.

Xiaomi elektrikli otomobil hedefini açıkladı: Tesla bunu duymasın

Elektrikli otomobil satışları her sene artarak devam ederse ne yazık ki buna hazırlıksız yakalanmış olacağız. Türkiye’de şu anda sadece 2 bin adet şarj istasyonu var. Bundan çok daha fazlasına ihtiyaç olacak. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir