Ana SayfaGenelDünyanın en hızlı işlemcisi artık Intel’in ellerinde

Dünyanın en hızlı işlemcisi artık Intel’in ellerinde

İşlemci dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Intel, yıllardır rakibi AMD’nin elinde bulunan “en hızlı işlemciye sahip şirket” rekorunu nihayet geri aldı.

Dünyanın en hızlı işlemcisi artık Intel’in ellerinde. Teknoloji dünyası pek çok farklı alanda oldukça önemli rekabetler içeriyor. Samsung ile Apple, PlayStation ile Xbox, Instagram ile Tiktok ve tabi ki bu haberimize de konu olan Intel ile AMD.

intel islemci

Daha bunlar gibi pek çok farklı sektörden çok önemli ikili rakipler sayılabilir ancak hepsinin odak noktasında olan şey aynı: Rakibini geride bırakmak. Tabi rakibini geride bırakma konusunda çok kesin ölçütler yok ancak çip dünyasının en hızlı işlemcisine sahip olmak bu kriterlerden biri olsa gerek değil mi?

Intel

Dünyanın en hızlı işlemcisi artık Intel’in ellerinde

İşte bugüne kadar en hızlı işlemci olarak 2014 yılında AMD tarafından üretilen FX-8370 işlemcisi biliniyordu. Yapılan test sonuçlarında 8,72Ghz hızına ulaşan bu işlemciyi geçebilen bir rakip yoktu ta ki bugüne kadar. Intel’in 13. nesil Alder Lake işlemcilerinden biri olan ve tanıtıldığı günden bu yana tüm dikkatleri üzerine toplayan Intel Core i9-13900K modeli yapılan testlerde 8.812Ghz seviyesine ulaşarak tüm zamanların en hızlı işlemcisi unvanını kazandı.

Intel, devasa bir çip üretim tesisi kuruyor

24 çekirdekli 32 iş parçacıklı bu işlemci temelde 2.2GHz’lik hıza sahip çiplerden oluşsa da maksimum Turbo Ghz hızı 5.80’e kadar çıkıyor ve bu da onu en hızlı işlemci yapıyor. 125W’lik güce sahip bu işlemcinin maksimum gücünün 253W olduğunu ve L2 önbellek slotunda 32M’lik birimleri gördüğümüzü de hatırlatalım.

Apple macOS Ventura, iOS 16.1 ve iPadOS 16’yı piyasaya sürdü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting