Dünü ve bugünüyle Bitcoin

how can i buy bitcoins

#İŞBİRLİĞİ

Geleceğin para birimi Bitcoinle tanışmaya hazır olun !

Geçmişten günümüze alışveriş insanlık için her zaman temel gereksinimler arasında olmuştur. Sevdiğimiz bu aktivite için bazen takas bazen para gibi ödeme yöntemleri kullandık. Günümüzde ise tüm bunların yerini dijital ödeme yöntemleri aldı. Şimdi bunlardan en genci olan Bitcoin’i biraz tanıyalım.

Bitcoin bilgisayar programcısı olan Satoshi Nakamoto takma adlı yazılımcı tarafından geliştirildi. Nakamoto 1 kasım 2008’de bir makale yayımladı ve burada dijital paranın işleyişi hakkında bir çok bilgi verdi. Nakamoto’nun  herşeyi biraz daha öteye taşıyacak fikri vardı. Hükümetlere bağı olmayan bağımsız,ortak ve herkese açık takas kontrollü para birimi yaratmak.

Bu fikirlerin tamamı bilgisayar uzmanlarınca olumlu karşılandı ve 3 ocak 2009’da 50 Bitcoin üretildi. Bu işlemede madencilik adı verildi. Daha sonra Bitcoin küresel sermaye olma yolunda ilk adımlarını atmaya başladı. Yüksek miktarlarda yatırım yapılarak Bitcoin madenleri araştırılmaya başlandı.Birçok kurum ve kuruluş Bitcoin kabul etmeye başlamıştı.

Tarih 2011 Ocak ayını gösterirken üretilen 5 milyondan fazla Bitcoin oldukça fazla sayıda ilgi çekmeyi başarmıştı. Artık birçok yatırımcı bu yeni ödeme yöntemini çok sevmişti. Dünyanın birçok yerinde Bitcoin ATMleri kuruldu. Birçok kişi tarafından ulaşılabilir ve hızlı olması onun popülaritesini çok fazla miktarda arttırıyordu.Bunların sonucunda hayatımıza Bitpay gibi ödeme sistemleri hayatımıza girmiş bulunmakta.

bitcoin

Takvim yaprakları 2013 yılını gösterdiğinde bir Bitcoin 1.000 doları aşıyor ve Bitcoin yatırım firmaları bu işlemlerden oldukça yüklü miktarda kar ediyordu.

Günümüze gelindiğinde ise artık Bitcoin artık birçok yerde kullanılan sağlam bir dijital ödeme yöntemi olarak sağlam bir koltuğu kapmış bulunmakta.

Bu kadar olumlu yanından bahsetmişken olumsuz yanlarından bahsetmeden edemeyeceğim. Öncelikle eğer bir Bitcoin sahibiyseniz en önemlisi kriptografik anahtarınız. Çünkü bu anahtarınız çalınırsa herşeyinizi kaybedebilirsiniz. Bunun yanısıra hesabınıza girmek için olan sabit diskinizi ve alan anahtarınızı silerek kazara kaybettiyseniz tüm Bitcoin hesabınızın gitmesine hazır olmanızda yarar var.Bu tip durumları Bitcoin yatırımcıları zombi para olarak adlandırıyor ve tüm bitcoinlerin %25’i ne yazık ki bu durumda.

Birazda Türkiye’deki kullanımından bahsetmek istiyorum. KKTC’de kurulan şirket tarafından Türkiye’ye getirildi. Alım-Satım işlemi Bitcoin hesabınız üzerinden çeşitli aracı siteler vasıtasıyla yürütülüyor.

Ve son olarak sanal para birimi olan Bitcoin’in gelecekte hayatımızın merkezinde olması ihtimali oldukça yüksek.

Dell Inspiron 15-5558 inceleme


Yorumlar kapatıldı.