Ana SayfaGenelDNA içine veri depolamayı başardılar

DNA içine veri depolamayı başardılar

Bilim insanları dijital dünyada çok büyük bir devrimin eşiğindeler. Washington Üniversitesi’ndeki deneylerde, bilim insanları DNA molekülleri içine veri depolamayı ve depolanan verileri tekrar okumayı başardılar. Böylece artık canlıların hatta insanların veri deposu olarak kullanılması da gündeme gelecek. 

dna-strand-blue-tgac-640x353[1]

Washington Üniversitesinde gerçekleştirilen deneyde ortaya çıkan veriler, DNA’nın çok yüksek miktarda veri depolama kapasitesine sahip olduğunu da ortaya çıkardı. Buna göre, DNA üzerine veri depolamak gündeme geldiğinde, Google’ın tüm verilerini sakladığı dev veri merkezlerini, bir kesme şeker boyutlarına küçültmek mümkün olacak. Diğer bir deyişle, bir kesme şeker boyutlarındaki yapay/organik veri deposu içine, bugün Google’ın tüm veri kayıtlarının tutulduğu dev veri merkezlerindeki veriyi sığdırabileceğiz.

Microsoft mühendislerinin de dahil olduğu deneyde sentetik bir DNA molekülü üzerine bir resim dosyası yükleyip daha sonra bu dosyayı yeniden okumak mümkün oldu. Teknolojinin şimdilik tek handikapı, sentetik DNA üretmenin son derece zor ve pahalı olması. Ancak bilim insanlarının bu sorunu da çözerek dijital dünyada organik bir devrim yapacaklarına kuşu yok. Kimbilir, belki de on sene sonra artık NASA gibi dev bilimsel kurumlarda, büyük verileri işlemesi için özel olarak tasarlanmış organik bilgisayarlarla ya da diğer bir deyişle, yapay beyinlerle karşılaşmaya başlarız.

 

Facebook Messenger’a taranabilir profil etiketi geliyor

Süleyman Sertkaya
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting