Disney işe alımları dondurdu!

Disney işe alımları dondurdu!

Disney CEO’su Bob Chapek, bölüm liderlerine yazdığı bir mektupta, şirketin “2024 mali yılında Disney+’in hedefine ulaşmasına” yardımcı olmak için kısmen maliyet azaltma önlemleri uyguladığını söyledi. İşte detaylar.

CNBC tarafından elde edilen dahili nota dayanarak Disney, hedeflenen bir işe alım dondurma yoluyla işgücüne eklemeleri sınırlamayı planlıyor. “En kritik, iş odaklı pozisyonlar” için yeni insanları kabul etmeye devam edecek, ancak diğer tüm roller şimdilik beklemede. Chapek mektubunda ayrıca şirketin paradan tasarruf edebileceği yerler bulmak için “bazı personel azaltmaları beklediğini” de kabul etti. Yani Twitter gibi burada da ciddi işten çıkarımlar söz konusu olabilir.

Disney işe alımları dondurdu!

Chapek’in mektubu, şirketin önceki çeyrekte az kazanç bildirmesinden sonra geldi. Disney+, şirketin 1 Ekim’de sona eren dördüncü mali çeyreği için 12,1 milyon yeni aboneyi memnuniyetle karşılarken, şirketin akıştan kaynaklanan işletme zararı 0,8 milyar dolardan 1,5 milyar dolara yükseldi. Şirket, akış hizmetlerinin fiyat artışları ve platformda reklam destekli bir katmanın lansmanı sayesinde kayıplarının gelecekte azalmasını bekliyor. Notunda Chapek, “[şirketin] belirlediği hedeflere ulaşma yeteneğine güvendiğini” de yineledi, ancak Disney, hedeflerine ulaşana kadar kemerini sıkma niyetinde.

Şirket, ekonomik kriz nedeniyle işe alımları donduran birçok şirketten sadece biri. Meta şefi Mark Zuckerberg, Facebook’un ana şirketinin 11.000 çalışanını işten çıkardığını duyurduğunda, işe alım dondurma süresini 2023’ün ilk çeyreğine kadar uzattığını da söyledi. Amazon bu ayın başlarında şirket ofislerinde işe alımları da dondurdu.

En zengin teknoloji dehaları! Evet listede Elon Musk da var!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir