Diablo Immortal yasaklandı!

Blizzard, bu ülkelerde 'Diablo Immortal'ı yayınlamayacak

Diablo Immortal dünya çapındaki lansmanına yaklaşıyor, ancak lootbox (ganimet kutusu) yasaları sebebiyle Belçika ve Hollanda buna katılmayacak.

Diablo Immortal yasaklandı! PC ve mobil cihazlar için 2 Haziran perşembe günü piyasaya sürülen Diablo Immortal, ganimet kutularını yasaklayan yerel kumar yasalarıyla karşı karşıya kaldı. Başlangıçta her iki ülkede de ön yüklemeye açık olan işlev, birkaç gün sonra oyunun her iki ülkede de kullanılmayacağı haberiyle birlikte sessizce kaldırıldı.

İlk olarak Hollandalı haber sitesi Tweakers tarafından bildirilen Activision Blizzard’daki bir iletişim yöneticisi, “bu ülkelerdeki mevcut çalışma koşullarına” atıfta bulunarak haberi doğruladı. Bunu takiben, kısa süre sonra bir Blizzard Gamemaster’dan Diablo Immortal’ın alt dizininde yayınlanan daha açık bir mesaj ortaya çıktı ve Immortal’ın ganimet kutuları nedeniyle her iki Avrupa ülkesinde de çıkmayacağını doğruladı.

Diablo Immortal yasaklandı

Diablo Immortal yasaklandı!

Gamemaster Gronnfindel, “Oyundaki ganimet kutuları ülkenizdeki yasalara aykırıdır, yani kumar kısıtlamaları değişmedikçe oyun Hollanda ve Belçika’da piyasaya sürülmeyecek,” açıklamasında bulundu. Ayrıca, Gronnfindel daha sonra bu kısıtlamadan kaçınmaya çalışmanın Blizzard’dan bir hesap yasağına yol açabileceğini de söyledi.

Diablo Immortal yasaklandı

Bu, Activision Blizzard’ın Belçika’daki planlarını ilk değiştirişi değil. 2018’de yayıncı, Belçika Oyun Komisyonu’nun oyundaki yağma kutularının ülkedeki çeşitli kumar yasalarını ihlal ettiğini söyleyen bir kararının ardından ülkede yağma kutuları satmayı durdurmuştu.

Diablo Immortal yasaklandı

Activision Blizzard, Belçika’da da bu kısıtlamalarla sorun yaşayan tek yayıncı değil. EA, FIFA Ultimate Team’de kumar mekaniği kullanımı nedeniyle Hollanda’da yasal sorunla karşılaştı. Diğer şirketler bunun yerine oyun içi mikro işlemlerle ilgili özellikleri devre dışı bırakmayı tercih ederken, Blizzard bu durumda bir değişiklik yapmaya isteksiz görünüyor. Bunun gelecekte değişip değişmeyeceği, şu anki durumla birlikte pek olası görünmüyor. Diablo Immortal, mobil Diablo 3’ten çok daha fazlası olacak gibi görünüyor, bu nedenle her iki ülkede de bir dizi hayranıysanız, bu inkar edilemez derecede hayal kırıklığı yaratan bir haber.

Kripto para ödemelerini kabul eden kurumlar artıyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir