Deco X20-DSL – AX1800 VDSL: Ev ve ofis için Mesh WiFi 6 Router

tl3

#İŞBİRLİĞİ

İnternete bağlı hayatlar yaşıyoruz. Hayır, bunu kötü anlamda söylemiyorum. Aksine, internet sayesinde pek çok işlemimizi dakikalar, hatta saniyeler içinde halledebiliyoruz. Tabii performanslı internet deneyimleri için bazı ihtiyaçlarımız var. Öncelikle iyi bir internet bağlantısı, sonrasında da bu bağlantıyı kullanabileceğimiz akıllı cihazlar. Bu yazımızda bahsedeceğimiz Deco X20-DSL de fazlasıyla işe yarar ürünlerden bir tanesi.

Bize, deneyimleyebilmemiz için 1-pack, yani tek ürün geldi. Bunun haricinde, aynı kutudan 2 ve aynı kutudan 3 ünite çıkan seçenekler de var. Tabii fiyatlar da bu seçimlerinize göre değişecektir.

Deco X20-DSL, üç farklı modda çalışabiliyor:

DSL,
Router, yani yönlendirici,
Access Point, yani erişim noktası olarak.

Deco X20-DSL, Wi-Fi 6 kablosuz bağlantı teknolojisine sahip ve diğer Deco cihazlarıyla da uyumlu çalışabiliyor, Mesh sistemine imkân sunuyor. TP-Link Mesh teknolojisinden kısaca bahsetmek gerekise, özellikle büyük ev ve ofislerde, internet bağlantısının zayıfladığı noktalar olabiliyor hatta bağlantının tamamen ortadan kalktığı, “ölü bölgeler” olarak nitelendirilen noktalar olabiliyor. İşte bu noktaları ortadan kaldırmak ve hareket halindeki kullanımlarda da kablosuz bağlantıda herhangi bir kopma yaşanmaması için Deco cihazlarına başvurabilirsiniz.

Deco X20-DSL - AX1800 VDSL: Ev ve ofis için Mesh WiFi 6 Router

Deco X20-DSL, öncelikle tasarımıyla dikkat çekiyor

Beyaz renkte ve silindir tasarımlı ürün, aslında eviniz ve ofisinzdeki çoğu dekora uyum sağlayabilecek bir yapıda. Genel olarak sade bir tasarımı var. Dahili olarak 2 anteni var ve bunlar en iyi sinyali yakalamak için programlanmış.

Ürünün alt kısmında led ışık konumlandırılmış, ki bunu isterseniz uygulama üzerinden kapatabilirsiniz. Bildiğiniz gibi bazı kullanıcılar, gece karanlığını bozan en ufak ışık kaynaklarından bile rahatsız olabiliyor. İşte burada da devreye “kapat” seçeneği giriyor. Zaten TP-Link’in çoğu üyesinde de led ışıklarını açıp kapatma seçeneği sunuluyor.

Ürün, 1.5GHz değerde 4 çekirdekli işlemciye sahip. Kablolu bağlantı tercih edenler için arka tarafta 4 tane gigabit ethernet bağlantı noktası bulunuyor. Ürünün VDSL2, ADSL2+, ADSL2, ADSL desteği mevcut.

Deco X20-DSL’in kolay bir kurulumu var

Kurulum için TP-Link’in hazırladığı ücretsiz uygulamayı akıllı telefonunuza indirmelisiniz. Deco uygulamasını açtıktan sonra, karşınıza Türkçe yönergeler geliyor ve böylece kolaylıkla ilerleyebiliyorsunuz.

Uygulamanın güzel bir tarafı da, kullanım seçenekleri üzerine kolaylıkla düzenlemeler yapabiliyor olmanız. Ebeveny kontrolü örneğin. Uygunsuz bağlantıları kara listeye alabilir, bağlı cihazları takip edebilir ve güvenlik detaylarını düzenleyebilirsiniz.

Deco X20-DSL - AX1800 VDSL: Ev ve ofis için Mesh WiFi 6 Router

Wi-Fi 6 kablosuz bağlantı teknolojili ürün, 5GHz bantta 1201 Mbps ve 2.4GHz bantta da 574 Mbps hıza kadar erişim sağlayabiliyor

Bunun anlamı, aynı ağ üzerinde bağlantılı birden fazla cihazınız olsa da performanslı kullanımlar mümkün oluyor. Tabii Deco’nun bir güzelliğinin de “kesintisiz bağlantı” olduğunu tekrarlayalım. Yani ev ya da ofisinizin neresinde olursanız olun, tek bir büyük ağ olarak hizmet veriliyor ve bir kopma yaşanmıyor. TP-Link, 200 metre karelik kapsama alanından söz ediyor. Diğer Deco ürünleriyle birlikte daha geniş kapsamlı ağlar oluşturabileceğinizi de belirtelim. Örneğin, 3-4 katlı ev ya da ofisler için uygun bir çözüm olabilir bu.

Deco X20-DSL - AX1800 VDSL: Ev ve ofis için Mesh WiFi 6 Router

İster 4K çözünürlüklü oyunlar oynayın, ister 4K çözünürlüklü filmler izleyin

Şu an pandemi sürecindeyiz ve pek çok işimizi evlerimizden halletmeye çalışıyoruz. Boş vakitlerimizi de genellikle evlerimizde, çeşitli aktivitelerle geçiriyoruz. İster oyun deyin, ister film, isterseniz de internet sörfü. Tüm bu ihtiyaçlar için kesintisiz ve hızlı bağlantı şarj, ki Deco da önemli bir tamamlayıcı ürün.

Bu cihaza sahip bir sisteminiz varsa, aynı anda birden fazla cihaz bağlı olsa bile yüksek hızda kablosuz çözümler elde edebilirsiniz. Diyelim ki sanal gerçeklik gözlüğü kullanarak oyun oynuyorsunuz, Skype üzerinden görüntülü toplantı gerçekleştireceksiniz ya da Netflix gibi bir platform üzerinden 4K çözünürlüklü film izliyorsunuz… Bu tip işlemleri ev halkı olarak aynı anda, “Acaba bağlantıda bir sorun olur mu?” korkusu olmadan gerçekleştirebilirsiniz.

Bu arada, Deco X20-DSL’in basit sesli komutlarla kontrol edilebildiğini de ekleyelim. Ürünün Amazon Alexa ile uyumluluğu var.

“Bu incelemesini yaptığımız ürün, ilgili marka tarafından kurumumuza sağlanmıştır.”

> Razer Productivity Suite: Pro Type Ultra klavye, Pro Click Mini mouse ve Pro Glide mousepad