Ana SayfaGenelDarth Vader bir yapay zeka tarafından seslendirilecek

Darth Vader bir yapay zeka tarafından seslendirilecek

45 yıl boyunca sinema tarihinin en ikonik karakterlerinden birini seslendiren James Earl Jones, Darth Vader karakterine veda etti. İşte tüm detaylar.

91 yaşındaki efsanevi oyuncu, geçtiğimiz günlerde Disney’e “bu özel karakteri ortadan kaldırmayı düşündüğünü” söyledi. Bu durum da şirketi Jones’un yerine neyin konacağı konusunda düşünmeye zorladıdı.  Disney’in sonunda kararlaştırdığı cevap, oyuncunun rızasıyla bir yapay zekanın oluşturulmasıydı.

Darth Vader bir yapay zeka tarafından seslendirilecek

Son Star Wars şovlarından herhangi birini gördüyseniz, Respeecher’ın çalışmalarını duymuşsunuzdur. “Uzun zamandan beri sanatçıların” seslerini içeren yeni diyaloglar oluşturmak için arşiv kayıtları ve “tescilli bir AI algoritması” kullanan Ukraynalı bir girişim. Jones örneğinde, şirket onun sesini film izleyicileri Darth Vader’ı 1977’de ilk duyduğunda olduğu gibi yeniden yaratmak için Lucasfilm ile birlikte çalıştı. Vanity Fair’e göre Jones, “Vader’ı canlı tutmak” için sesinin kayıtlarını ve Respeecher’ın yazılımını kullanarak Disney’e imza attı. Lucasfilm emektarı Matthew Wood, çıkışa James’in Sith Lordu’nun Obi-Wan Kenobi’deki performansına rehberlik ettiğini ve “hayırsever bir vaftiz babası” olarak davrandığını söyledi, ancak sonuçta Vader’a birçok sahnede sesini veren AI oldu.

Vader’ın sesini koruma konusunda söylenecek bir şey olsa da, Disney’in bunu yapmak için bir yapay zeka kullanma kararı, bu teknolojinin yaratıcı alanlarda nasıl kullanılması gerektiği konusundaki anlaşmazlıkları körükleyecek gibi görünüyor.

OPPO Find X6 serisi için bilgiler gelmeye devam ediyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting