Ana SayfaGenelDarth Vader yapay zeka tarafından seslendirilecek

Darth Vader yapay zeka tarafından seslendirilecek

45 yıl boyunca sinema tarihinin en ikonik karakterlerinden birini seslendiren James Earl Jones, Darth Vader’a veda etti. 91 yaşındaki efsanevi oyuncu, geçtiğimiz günlerde Disney’e “bu özel karakteri ortadan kaldırmayı düşündüğünü” söyledi. Bu, şirketi kendisine Jones’u yerini kimin alacacağını sormaya zorladı.

Darth Vader yapay zeka tarafından seslendirilecek! Disney’in sonunda kararlaştırdığı cevap oyuncunun rızasıyla bir AI programı içeriyordu.

Darth Vader bir yapay zeka tarafından seslendirilecek

Son Star Wars şovlarından herhangi birini gördüyseniz, Respeecher’ın çalışmalarını da duymuşsunuzdur: “uzun zamandan beri sanatçıların” seslerini içeren yeni diyaloglar oluşturmak için arşiv kayıtları ve “tescilli bir AI algoritması” kullanan Ukraynalı bir girişim. Jones örneğinde, şirket onun sesini film izleyicileri Darth Vader’ı 1977’de ilk duyduğunda olduğu gibi yeniden yaratmak için Lucasfilm ile birlikte çalıştı.

Darth Vader bir yapay zeka tarafından seslendirilecek

Darth Vader yapay zeka tarafından seslendirilecek

Vanity Fair’e göre Jones, “Vader’ı canlı tutmak” için sesinin kayıtlarını ve Respeecher’ın yazılımını kullanmak üzere Disney’e imza attı. Lucasfilm emektarı Matthew Wood, çıkışa James’in Sith Lordu’nun Obi-Wan Kenobi’deki performansına rehberlik ettiğini ve “hayırsever bir vaftiz babası” olarak davrandığını söyledi, ancak sonuçta Vader’a birçok sahnede sesini veren AI oldu.

doctor who vs darth vader by drombyb d4zs1tp

Vader’ın sesini koruma konusunda söylenecek bir şey olsa da, Disney’in bunu yapmak için bir yapay zeka kullanma kararı, bu teknolojinin yaratıcı alanlarda nasıl kullanılması gerektiği konusundaki anlaşmazlıkları körükleyecek gibi görünüyor. Örneğin, Getty Images son zamanlarda telif hakkı endişeleri nedeniyle AI tarafından oluşturulan sanatı yasakladı. Jones’la birlikte, öldükten çok sonra onun Vader’ı sesini duyma ihtimalimiz var.

Modüler Chromebook geliyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting