Ana SayfaGenelÇinli otomobil XPeng G9 görücüye çıktı! Türkiye’ye gelirse kapış kapış gider!

Çinli otomobil XPeng G9 görücüye çıktı! Türkiye’ye gelirse kapış kapış gider!

Çin yerel basınına göre, resmi lansmanı 21 Eylül’de yapılacak olmasına ve henüz resmi bir fiyat açıklanmamasına rağmen XPeng G9 şimdiden showroomlarda yerini aldı.

Çinli otomobil XPeng G9 görücüye çıktı! Türkiye’ye gelirse kapış kapış gider! Türkiye’ye gelirse kapış kapış gider! Çin elektrikli araç pazarı yeniden şekilleniyor. Son birkaç ay içinde birçok şirket tarafından kaydedilen genel olumlu büyümeye ve rekor satışlara rağmen, bu sektöre daha fazla rekabetin girmesiyle müşterinin talebi daha büyük araçlara kayıyor.

Çinli otomobil XPeng G9

XPeng durumun tamamen farkında ve G9’un fiyatı konusunda sessiz kalmasının ardında yatan neden de bu olabilir. Rekabet çok aktif ve bazı şirketler perakende fiyatları ve mevcut promosyonlarla çok agresifler. XPeng sadece G9’un pazara doğru bir fiyatla girmesini sağlamaya çalışıyor. Zaten ucuz olacak olsaydı, şirket aylardır bununla övünürdü.

Bu büyük bir lüks SUV ve buna göre fiyatlandırılacak, ancak aynı zamanda şirketin rekabetçi kalması gerekiyor. Morgan Stanley analizine göre, yaklaşan SUV 350.000 ila 400.000 RMB (52.000 – 58.000 $) arasında fiyatlandırılacak. Fiyatı 300.000 RMB’nin üzerinde olan elektrikli otomobiller bu yılki tüm satışların yaklaşık %20’sini oluşturuyor.

Çinli otomobil XPeng G9

Bu fiyat aralığında XPeng G9, Tesla Model Y, Nio ES7 ve Li Auto L9 ile rekabet edecek. Fiyatlandırma eksikliğine rağmen XPeng markası, sipariş defterinin resmi olarak açılmasından bu yana ilk 24 saat içinde 22.819 ön sipariş çekecek kadar iddialı.

Çinli otomobil XPeng G9 görücüye çıktı! Türkiye’ye gelirse kapış kapış gider!

G9’un resmi lansman etkinliği 21 Eylül’de yapılacak ve çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek, şirket yayının ne zaman ve hangi platformlarda yapılacağını belirtmedi. Görünüşe göre otomobil 3 Eylül’de Çin genelinde 15 şehirdeki showroomlara gönderildi ve lansmandan sonra test sürüşleri için hazır olacak.

G9, XPeng’in S4 şarj cihazını kullanan tescilli hızlı şarj sistemi ile 800V SiC platformu üzerine inşa edildi ve şirket bunu derhal Çin genelinde yaygınlaştırmak istiyor. Araç, otonom ve bilgi-eğlence sistemleri için Nvidia’nın DRIVE Orin çipini kullanıyor.

Çinli otomobil XPeng G9

XPeng, tüm rakiplerinin daha büyük model yelpazesine sahip olması sayesinde bu yıl oldukça yavaş bir 2. çeyrek geçirdi. Pek çok şey G9 satışlarına bağlı ve şirket yüksek ön sipariş hacmi nedeniyle beklentileri konusunda iyimserliğini koruyor.

Otomotiv sektörü uzmanları şirketin başlangıçta 4.000 ila 6.000 adet arasında satış yapabileceğini tahmin ediyor. Devam eden tedarik zinciri sorunları, sorunsuz satışlar için ana risk faktörü olarak gösteriliyor. XPeng, genel performansını iyileştirmek için önümüzdeki yıl ürün serisine iki elektrikli otomobil daha eklemeyi planlıyor.

Wi-Fi 7 sektöründe önemli bir dönüm noktasına ulaştı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting