Çinli akıllı telefonlar neden ucuz?

Son yıllarda Çinli akıllı telefon üreticileri atağa kalkmış durumda. Özellikle 2015 sonrasında Çin kökenli akıllı telefon üreticilerin, global pazarda iyi işler yaptığını söylemek yanlış olmayacaktır. Xiaomi, OnePlus, Huawei, ZTE, Meizu, Oppo ve Vivo gibi markalar Çin’in dünyaya açılan yüzü olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Öyle görünüyor ki bu ilerleyiş ileride daha çok ses getirecek. Çinli akıllı telefonlar için zirve pek de uzak görünmüyor.

Uygun fiyat müşterileri cezbediyor

Çinli üreticilerin bu kadar kısa süre içerisinde akıllı telefon pazarında önemli bir satış payına sahip olmalar aslında sürpriz değil. Keza Çin dediğimiz ülkü tek başına dünya nüfusunun neredeyse 7’de 1’ine ev sahipliği yapıyor. Çin’in yanı başında ise dünyanın diğer en kalabalık ülkesi olan Hindistan bulunuyor. Dolayısıyla böyle bir pazar ağına sahip olan üreticilerin, global pazarda söz sahibi olmaları da çok zor olmadı.

Fakat bu durumu sadece Çin ve Hindistan’ın kalabalık nüfusuna bağlamak doğru olmaz. Zira Çinli akıllı telefon üreticilerinin takındıkları agresif fiyat politikası da bu yükselişte önemli bir rol oynuyor. Bu firmalar genel olarak bakıldığında Türkiye’de de hiç azımsanmayacak bir pazar potansiyeline sahipler.

Sayfa 1: Uygun fiyat müşteriyi cezbediyor
Sayfa 2: Aynı kalite, çok daha ucuza geliyor
Sayfa 3: Üretim maliyeti düşürülüyor
Sayfa 4: Az yakıyorlar, çok kaçıyorlar

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin