Ana SayfaGenelChrome şüpheli indirmeler konusunda kullanıcıları uyaracak

Chrome şüpheli indirmeler konusunda kullanıcıları uyaracak

Google’ın Chrome tarayıcısı dünyanın en popüler tarayıcısı olabilir ancak hala önemil güvenlik açıkları bulunuyor.  Şimdi ise Chrome şüpheli indirmeler konusunda kullanıcıları uyarmaya başlayacak.

Güvenli HTPPS protokolünde bulunmayan web sitelerinden başlayan indirme işlemlerinde Google kullanıcıları olası riskler hakkında uyaracak.

Chrome şüpheli dosyaları affetmeyecek

Ancak bu uyarılar ilk aşamada devreye girecek. Google yakın gelecekte bu sitelerden yapılacak tüm uyarıları engelleyecek. Diğer bir deyişler SSL sertifikası olmayan hiçbir site artık dosya paylaşımı yapamayacak.

Chrome’un 82. sürümü Nisan ayında yayına girecek ve bahsini ettiğimiz download uyarıları hayata geçmiş olacak. Örneğin, .exe türü dosyalar indirilmeye çalışıldığında tarayıcı uyarı verecek. Daha az tehlikeli türdeki dosyalar ise farklı risk değerlendirmelerine göre uyarılara konu olacak.

Chrome’da devreye girecek bu güvenlik uygulamasının yakında rakipleri tarafından da kabul görmesi bekleniyor. Böylece internette artık HTTP sitelerden dosya indirme döneminin tamamen sona ereceği düşünülüyor.

Netflix otomatik ön izleme özelliğini elden geçiriyor

Chrome tarayıcının mobil versiyonu da aynı güncellemeleri alacak ve mobil cihazlarda da dosya indirme uyarıları çıkmaya başlayacak. Ancak mobil güncellemenin biraz daha zamanı var. Chromium Blog’unda yayınlanan bir makaleye göre, mobil cihaz kullanıcıları dosya indirirken daha dikkatliler. Dolayısıyla mobil cihazlar, masa üstü cihazlar kadar riskli değiller. Öte yandan, uyarı cehenimine dönen mobil cihazlarda uygulamaların uyarı sayısını indirmeye çalışırken yeni uyarılar yaratmak da tepki çekebilir.

chrome tarayıcı

 

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU