Ana SayfaGenelChrome 86 ile güvenliği üst seviyeye çıkarıyor!

Chrome 86 ile güvenliği üst seviyeye çıkarıyor!

Google, Chrome 86 güncellemesi ile web deneyimini iyileştirmekle kalmıyor güvenliği de üst seviyeye çıkarıyor. İşte güncellemenin detayları.

Google, Chrome tarayıcısındaki bildirimlerin kullanıcı deneyimini iyileştirmek için arka planda çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bugün yayınlanan Chrome 86 güncellemesi, kötüye kullanım amaçlı bildirim içeriği gönderdiği tespit edilen web siteleri için ek bir yaptırım olan yeni bir değişiklik ile geliyor.

Bu değişiklikle Chrome yalnızca bir web sitesinin izinsiz bildirim gönderip göndermediğini kontrol etmekle kalmayacak, artık bildirimin içeriğine de odaklanacak. Bu tür bildirimleri gönderme geçmişine sahip siteler tarafından, kullanıcıları kötü niyetli amaçlarla bildirim iznini kabul etmeleri için kandırmak gibi içeriklerle tetiklenecektir.

Google Pixel modelleri Türkiye’de neden satılmıyor?

Chrome, izin isteklerini algılandığında otomatik olarak Chrome v84 ile tanıtılan daha sessiz bir kullanıcı arayüzünü kullanarak yeni güvenlik sistemini devreye alacak. Kullanıcılar, adres çubuklarında üzerine tıklandığında bildirime izin verme veya engellemeye devam etme seçeneğini gösteren küçük bir üstü çizili zil simgesi göreceklerdir. Bu özellik ayrıca mobil cihazlar için Chrome v86’ya da gelecek.

Chrome 86

Chrome, bir sitenin herhangi bir tür bildirimi kötüye kullandığını tespit ettiğinde, Search Console kayıtlı site sahiplerine bir e-posta göndererek, yaptırım başlamadan 30 gün önce onlara bildirimde bulunacak.

Windows ve macOS için kullanıma sunulan bu yeni güncellemenin çok yakında iOS ve Android platformlarına da geleceğini belirtelim. Chrome’u güncellemek için aşağıdaki adımları izleyin.

Google Chrome’u güncelleme nasıl yapılır?

  1. Bilgisayarınızda Chrome’u açın.
  2. Sağ üstte Diğer’i tıklayın.
  3. Google Chrome’u Güncelle‘yi tıklayın.
    • Önemli: Bu düğmeyi bulamıyorsanız en son sürümü kullanıyorsunuzdur.
  4. Yeniden başlat‘ı tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU