ChatGPT’ye Google’dan rakip geliyor

ChatGPT

ChatGPT’nin arama motorunu gölgede bırakmasından endişe eden Google, kendi yapay zeka araçlarını çok yakında dünyaya sunmaya hazırlanıyor.

Son günlerin çok konuşulan yapay zeka programı ChatGPT, teknoloji dünyasının gündemini meşgul etmeye devam ediyor. OpenAI tarafından geliştirilen bu chat botu, bir insan tarafından yazılmadığı anlaşılmayacak kadar gerçekçi metinler yazıyor ve sohbetler gerçekleştiriyor. Ancak bu sadece buz dağının görünen yanı. Çünkü bu yapay zeka platformu zamanla bir chat botunun çok ötesine geçip Google gibi arama motorlarını tarihe karıştıracak bir sanal asistana da dönüşebilir. Nitekim OpenAI’ın en büyük yatırımcılarından olan Microsoft’un niyeti de bu yönde.

Bildiğiniz gibi ChatGPT’nin Microsoft’a ne gibi avantajlar sağlayabileceği son günlerde çok konuşuluyor. Bu konuşmaların öne çıkan konu başlıklarından biri de Microsoft’un bu atılımının Google için yarattığı tehlike oluyor. Çünkü eğer bu chat bot gerçekten söylendiği gibi evrim geçirirse, Google’ın arama motoru bir anda çağ dışı kalarak gözden düşebilir. Bu da Google’ın gücünün önemli bölümünü Microsoft’a kaptırması anlamına gelir. Son günlerde çok konuşulan bu konu Google’ın da dikkatinden kaçmamış olacak ki şirket kendi yapay zeka botunu görücüye çıkarmaya hazırlanıyor.

image 2

The New York Times’ın haberine göre ChatGPT’nin gördüğü yoğun ilgi Google’ın yapay zekaya dair planlarını revize etmesine sebep oldu. OpenAI’ın yapay zekasını arama alanındaki dominasyonuna bir tehdit olarak gören Google CEO’su Sundar Pichai’nin alarm düğmesine bastığı ve yapay zeka çalışmalarına hız verdiği söyleniyor. Bunun bir sonucu olarak şirket, arama motoruna entegre edeceği yapay zeka chat botunu çok yakında görücüye çıkarmayı planlıyor. Belki de normalde birkaç yıl daha gelişme aşamasında kalacak olan chat botun artan baskı sebebiyle mayıs ayındaki I/O 2023 konferansında tanıtılabileceği söyleniyor. Öte yandan şirketin yapay zeka destekli yirmiye yakın ürünü ve hizmeti de bu yıl içinde tanıtmayı planladığı belirtiliyor.

Arama motoru görevi gören yapay zeka yazılımının yanı sıra Google’ın yapay zeka destekli bir görsel yaratma aracı ve YouTube için hazırlanan bir video editleme, görsel efekt ekleme aracını da çok yakında görücüye çıkarması bekleniyor.

Google da binlerce kişiyi işten çıkarıyor