Çentikli ekran tasarımı hakkında kullanıcılar kararını verdi!

çentikli ekran

Çentikli ekran son bir yıldır hayatımızda. Peki tüketiciler bu yeni uygulama hakkında ne düşünüyor? İşte anket sonuçları ve çentikli ekrana sahip akıllı telefonlara dair tüketicilerin düşünceleri.

Geçtiğimiz yıl iPhone X modelinin duyurulmasıyla birlikte akıllı telefon sektörü yeni bir tasarım anlayışı ile karşılaştı. Apple, iPhone X modelinin ekranının üst kısmına bir çentik ekledi. Eklenen bu alana ahize hoparlörü, kamera, yüz tanıma sensörü gibi donanımsal bileşenler eklendi. Ekranın sağ da sol taraflarında kalan alanlar ise pil durumu, bağlantı türü, saat ve operatöre ayrıldı.

Kimi markalar bu yeni uygulamaya sıcak bakarken Samsung gibi bazı markalar ise çentik tasarımına ağır eleştirilerde bulundu. Ancak trende uyum gösteren çok sayıda üretici var. Yerli üreticilerden bile bu trende uygun modeller geldi. Peki ama bu trend hakkında kullanıcıların geri bildirimleri ne oldu?

çentikli ekran

Çentikli ekran hakkında anket sonuçları

Popüler haber sitelerinden PhoneArena, kendi kullanıcılarına bir anket yaptı. 2000 kişiden fazla okuyucunun katıldığı anket, çentikli ekran hakkında ilginç bir sonuç ortaya çıkardı. Anket soruları ise her kullanıcının cevaplayacağı seçeneklere sahip. Dilerseniz sonucu aldıkları oylara göre paylaşalım.

General Mobile GM 9 Pro hakkında her şey!

Öncelikle Android ve Apple cephesinde iki farklı uygulama var. Apple’ın iPhone X modelinde kullandığı çentik oldukça büyük ve kenarlarda oldukça küçük bir alan kalıyor. Ancak Android tarafında çok daha küçük, su damlası gibi çentik ekleyen markalar var. Diğer tarafta ise büyük veya küçük çentikli ekran modelini tercih etmeyen kullanıcılar var.

Soru: Apple iPhone X gibi büyük bir çentik mi yoksa daha küçük, su damlasına benzeyen bir çentik mi tercih ediyorsunuz?

A) Daha küçük, su damlası şeklinde fazla yer kaplamayan bir çentik. (%58.63)

B) iPhone X gibi büyük bir çentik. (%6.33)

C) Ekranın üst kısmında çıkıntı olması oldukça rahatsız edici. (%24.28)

D) Önemli değil, telefonun diğer özellikleriyle daha çok ilgileniyorum. (%10.76)

Görüldüğü gibi sonuçlar, kullanıcıların çentikli ekrana karşı olmadığını ancak Apple’ın yaptığı gibi değil, daha küçük bir çıkıntı tercih ettiklerini gösteriyor. Üreticiler tarafında ise ince çerçeve ve daha yüksek ekran-gövde oranı için çentiği büyük yapılması gerekiyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Çentikli ekrana sahip akıllı telefonlar mı yoksa alıştığımız gibi standart dikdörtgen ekranlar mı görmek istiyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin