Ana SayfaGenelBroadcom'dan beklenmedik Qualcomm hamlesi

Broadcom’dan beklenmedik Qualcomm hamlesi

2017’nin flaş gelişmelerinden biri olan Broadcom’un Qualcomm’u satın alma işlemi 2018’e sarkmıştı. Şubat ayının başlarında Broadcom bir kez daha Qualcomm’un kapısını çalmış ve teklifini hisse başına 70 dolardan 82 dolara yükseltmişti. Toplamda 121 milyar doları bulan bu teklif Qualcomm tarafından bir kez daha reddedilmişti.

Qualcomm, NXP satın alımı Broadcom’u memnun etmedi

Bu görüşmenin ardından Qualcomm cephesi teklifin bir nebze daha yüksek olması gerektiğini belirtmişti. Fakat geçtiğimiz gün ilginç bir gelişme yaşanmış ve Qualcomm, NXP için yaptığı teklifi 37 milyar dolardan, 44 milyar dolara yükseltmişti. Bu teklif NXP yatırımcıları tarafından da olumlu karşılanmış ve Çin’deki 9 düzenleyici kurumdan 8’i bu anlaşmaya onay vermişti.

Bu beklenmedik teklifin akabinde, Broadcom cephesinden yeni bir hamle daha geldi. Broadcom yetkilileri Qualcomm için tekliflerini güncelleyerek 121 milyar dolardan 117 milyar dolara düşürdü.

Teklifteki bu düşüşün temel nedeni ise Qualcomm’un NXP’ye yaptığı teklifi 37 milyar dolardan 44 milyar dolara yükseltmesi diyebiliriz. En azından kulislerde dolaşan bilgiler bu şekilde. Şimdilik Qualcomm’dan Broadcom’un yeni teklifine bir cevap gelmiş değil. Fakat muhtemelen cevap yine olumsuz olacaktır.

Adeta yılan hikayesine dönüşen bu satın alım sürecinin nasıl sonuçlanacağı ise hala netlik kazanmış değil. Fakat Qualcomm’un Broadcom çatısı altına girmeye pek de sıcak bakmadığını söylemek, çok yanlış bir tabir olmayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting