Bitcoin 26.000$ destek bölgesinde haftaya başladı

Kripto para birimi ile sinemada bilet alma dönemi başlıyor bitcoin

Bitcoin, sakin ve dar bant aralığında geçen bir hafta sonunun ardından yeni güne son zamanlarda destek seviyesi haline getirdiği 26.000$ bölgesinden başladı. Ethereum ise son dönemdeki 1.650$ seviyesinde konsolide olmuş şekilde alıcı buluyor.

Geçtiğimiz haftanın en önemli gündem maddesi olan FED başkanı Powell’ın Jackson Hole toplantısında yaptığı konuşmada beklendik mesajlar çıktı. Powell tarafından kısıtlayıcı politikanın uzun süre sürdürüleceği mesajı tekrar vurgulanırken; kasım toplantısında bir faiz artırım kararı daha gelebileceği de fiyatlar içerisine girmiş durumda. Nitekim piyasa iyimser olmaya ve 2024’ün ortasına faiz indirimi beklemeye devam ederken biz böyle bir beklenti taşımıyor ve 2024’ün sonuna kadar (ekonomik bir şok gelmezse) faiz indirimi hamlesinin olmayacağını düşünüyoruz.

Öte yandan kripto para piyasası bilindiği gibi son dönemde kendi içsel dinamiklerine bağlı gelişmelerden daha sık etkileniyor. Özellikle iyi haberlerin azınlıkta olduğu şu anki dinamiklerde piyasa gelebilecek her türlü iyi haberi hızlı bir şekilde fiyatlara yansıtmak istiyor. Bu açıdan Bitcoin ETF ve SEC kararları önemli hale geliyor. Özellikle son dönemde Grayscale ile SEC arasında 1 seneyi aşkın süredir devam eden davada geçen hafta karar çıkması bekleniyordu, ancak nihai sonucun açıklanması tekrardan ertelendi. Grayscale baş hukuk sorumlusunun yaptığı açıklamaya göre karar bir kez daha ertelendi. Bu hafta tekrardan görüşülmesi beklenen davada özellikle salı günü bir karar açıklanabilir. Gelebilecek herhangi olumlu haber Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasalarına da aynı şekilde olumlu etki edebilir.

Yeni Hyundai KONA

Kripto paralarda yön Bybit kripto yatırımı kripto yatırımları bitcoin

Makro gündemde ise çarşamba günü ABD’den gelecek olan 2. çeyrek büyüme verisi ile her ayın ilk cuması olduğu gibi tarım dışı istihdam rakamları takip edilecek. Veride beklentiden çok büyük sapma gerçekleşmemesi halinde kripto para piyasaları üzerinde majör bir etki oluşturması beklenmiyor. Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi ise piyasa üzerinde bir miktar etkili olabilir.

Ek olarak cuma günü ile birlikte cumartesi günü kripto paralar için hareketli geçebilir. Bunun en önemli sebepleri SEC’in birçok fon yönetim şirketinin Bitcoin ETF başvuruları hakkında 2 Eylül tarihinde vereceği kararlar olarak öne çıkıyor. Fidelity, BlackRock, VanEck ve Invesco gibi fon yönetim şirketlerinin başvurularını değerlendirmeye alacak olan SEC, başvuruları onaylaması halinde piyasaya pozitif hava getirebilir.

Son olarak ise yatay geçen haftanın ardından geçtiğimiz haftanın en çok kazandıran ve öne çıkan altcoinleri AKRO, TRB, LPT, DYDX ve KDA oldu.

Sportif Sedan Hyundai ELANTRA yenilendi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir