Ana SayfaGenelBilgisayar fiyatları ikiye katlanabilir!

Bilgisayar fiyatları ikiye katlanabilir!

Son dönemde artan çip sıkıntısı bilgisayar fiyatlarını ikiye katlayacak gibi görünüyor. Bu da piyasadaki fiyatları önemli ölçüde sarsacaktır. İşte konuya ilişkin detaylar.

Bilgisayar fiyatları ikiye katlanabilir! Bu durumun temel sebebi ise artarak devam eden çip sıkıntısı. Dünya üzerindeki çip tedarikinin büyük bir bölümünü Tayvan üstleniyor. Tayvan’ın ardından ise Çin geliyor.

Bu açıdan bakıldığında sadece iki ülkenin dünyanın çip gereksinimini karşılaması pek de kolay değil. Özellikle söz konusu üst seviye çipler olduğunda üretim bandı çok daha sıkışık bir hal alıyor. Çünkü düşük nm teknolojilerine dayalı üretim süreçlerini işleyebilen fabrika sayısı bir eldeki parmak sayısını geçmiyor.

Hal böyle olunca, çip krizi de kaçınılmaz oluyor. Aynı şimdilerde yaşadığımız süreç gibi.

Samsung Display, dizüstü bilgisayarlar için 90Hz OLED ekran üretiyor

Bilgisayar fiyatları ikiye katlanabilir!

Kısa süre önce çip krizi yüzünden pek çok otomobil üreticisinin belli aralıklarla üretime ara verdiğini duymuştuk. Şimdi ise bu sıkıntı PC tarafını da etkisi altına almış durumda. Pek çok PC üreticisi özellikle güçlü bir PC üretirken, büyük sıkıntılar çekiyor. Hem işlemci, hem de ekran kartı tarafında kullanılan çipler üst seviye olduğu için üretiminde problemler ortaya çıkıyor.

Bu problemlerin kısa sürede çözülmesi beklenmiyor. Çünkü ileri seviye çip üretebilecek fabrika sayısı çok kısıtlı. Benzer sebeplerden ötürü bilgisayar fiyatlarının da ikiye katlanması bekleniyor.

Eğer yakın zamanda yüksek donanıma sahip bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız çok ertelememenizi tavsiye ederiz.

Surface Duo 2, daha büyük bir ekran ile geliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting